Środki na remonty i nowe projekty

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

O 600 mln zł zwiększy się pula na przygotowanie budowy nowych tras, 507 mln zł pójdzie na remonty, a 250 mln na utrzymanie dróg.

Rząd zakłada, że na nadrobienie wszystkich zaległości remontowych na drogach krajowych potrzeba 11,5 mld zł. Premier Jarosław Kaczyński podpisał właśnie znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące wydatków Krajowego Funduszu Drogowego, które zakłada, że fundusz w tym roku przeznaczy na ten cel 507 mln zł. Dzięki przesunięciu części środków 250 mln zł pójdzie na bieżące utrzymanie dróg. Na początku roku wydatki te zostały drastycznie obcięte, po tym jak 1 mld zł z akcyzy paliwowej zamiast na drogi przeznaczono na kolej.

Do znowelizowanego rozporządzenia wpisano też sześć nowych projektów. O 600 mln zł, do 1,3 mld zł, urosła pula na przygotowanie inwestycji. Znaczna ich część ma pójść na prace poprzedzające budowę A1 (poza odcinkiem Stryków — Pyrzowice, w którego budowie weźmie udział prywatny partner), co oznacza, że są już pieniądze m.in. na przygotowanie prac na odcinku A1 Nowe Marzy — Toruń.

Rząd uznał, że nie powinna budować go firma Gdańsk Transport Company. Pojawiły się co prawda informacje, że resort transportu może wrócić do rozmów z tą firmą, ale przedstawiciele ministerstwa zapewniają, że ten etap wykona drogowa dyrekcja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu