Stabilizacja na rynku magazynów

opublikowano: 26-02-2013, 00:00

Po okresie wahań rynek magazynowy w Europie Środkowej osiągnął równowagę.

Z raportu przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield wynika, że rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej jest stabilny. Popyt utrzymuje się na dobrym poziomie, a podaż rośnie — w 2012 r. wyniosła 740 tys. mkw. Najwięcej, bo 514 tys. mkw. magazynów, wybudowano w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Czechy zł 106 tys. mkw., a na trzecim Słowacja z 82 tys. mkw. Najmniej powierzchni oddano do użytku w Rumunii i na Węgrzech — po 20 tys. mkw.

70 proc. puli podzieliło między siebie pięć firm deweloperskich: Panattoni, Goodman, Prologis, CTP i Segro, które zdominowały region. W 2012 r. w Europie Środkowej wynajęto łącznie 2,8 mln mkw. magazynów, z czego ponad połowę w Polsce (1,5 mln mkw.) i jedną czwartą w Czechach (670 tys. mkw.). W poprzednich pięciu latach wynajmowano około 2,7 mln mkw. rocznie, co oznacza, że ubiegłoroczny wynik nieco przekroczył średnią.

— Prawie połowa nowoczesnych magazynów w regionie znajduje się w Polsce. Powstają kolejne etapy działających już parków i nowe obiekty. W 2012 r. spadła aktywność najemców w porównaniu z 2011 r., ale warto podkreślić dwudziestopięcioprocentowy wzrost podaży. Deweloperzy magazynów dostrzegają potencjał polskiego rynku i będą budować kolejne obiekty, by zaspokoić popyt — przewiduje Tom Listowski, partner i dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych Cushman & Wakefield w Polsce.

Ustabilizowały się również czynsze. W 2012 r. utrzymywały się w granicach 3,5-3,7 euro za mkw. miesięcznie. Najwyższe stawki dotyczą magazynów zbudowanych w najbardziej atrakcyjnych miejscach, w których podaż wolnej powierzchni jest wysoka, a najemcy mogą liczyć na zachęty deweloperów.

Obecnie w Europie Środkowej znajduje się 15 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego 10,5 proc. jest niewynajęte (1,6 mln mkw.). Najmniej wolnej powierzchni (7 proc.) znajduje się w Czechach. Analitycy zapowiadają nieznaczne ożywienie na rynku w najbliższych miesiącach. Deweloperzy będą modernizowali istniejące obiekty i budowali nowe.

— Nieruchomości magazynowe są nadal atrakcyjne dla najemców i deweloperów. W ubiegłym roku zainwestowano w budowę magazynów w Europie Środkowej 350 mln euro. Taki poziom inwestycji może się utrzymać również w bieżącym roku — podsumowuje Ferdinand Hlobil, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo- Wschodnią w Cushman & Wakefield.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane