Stabilna cena złota i wyczekiwanie na Fed

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 16-09-2021, 12:09

Pierwsza połowa września na rynku złota przynosi zmienne nastroje. Jednak ogólnie notowania kontraktów na ten kruszec już od wielu dni nie oddalają się istotnie od poziomu 1800 USD za uncję.

Dzienne wahania cen złota są w dużym stopniu uzależnione od nastrojów inwestorów na rynku amerykańskiego dolara. A im także brakuje wyraźnego kierunku. Notowania U.S. Dollar Index, po dotarciu do kilkumiesięcznych maksimów w drugiej połowie sierpnia, zawróciły w dół i obecnie ustabilizowały się w rejonie 92,50 pkt.

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

Zarówno na rynku amerykańskiego dolara, jak i, w konsekwencji, na rynku złota, obecnie panuje wyczekiwanie na dalsze działania Rezerwy Federalnej, a przynajmniej na bardziej konkretne zapowiedzi związane z polityką monetarną w Stanach Zjednoczonych.

Sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole, które odbyło się pod koniec sierpnia, nie odpowiedziało na wiele istotnych pytań, które już wcześniej nurtowały inwestorów. Przede wszystkim, nie padły żadne konkretne daty potencjalnego rozpoczęcia taperingu w USA, ani tym bardziej podnoszenia stóp procentowych w tym kraju. Obecnie inwestorzy zakładają, że ograniczanie skali QE w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się jesienią bieżącego roku, przy czym chodzi bardziej o późną jesień niż najbliższe tygodnie.

Wiele nowego nie wniosły również dane makroekonomiczne w USA, które pojawiły się w bieżącym tygodniu. Wskaźniki inflacji za sierpień (zwłaszcza inflacji bazowej) były niższe od oczekiwań, co zmniejsza presję na zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed. Rozczarowująco niska była także dynamika produkcji przemysłowej w USA w sierpniu, z kolei dużo wyższy od oczekiwań był odczyt indeksu NY Empire State. Również dzisiaj i jutro kalendarz danych makro dla USA jest pełny i z pewnością dane będą śledzone przez inwestorów, także na rynku złota.

Tymczasem już w przyszłym tygodniu będzie miało miejsce posiedzenie Fed, powiązane ze środową publikacją projekcji makroekonomicznych. To właśnie ono znajduje się obecnie w centrum uwagi inwestorów na rynku złota ze względu na możliwość pojawienia się bardziej konkretnych informacji dotyczących planów Fed na kolejne tygodnie i miesiące. Im większe prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej w USA, tym większa presja na spadek cen złota; jednak warto mieć na uwadze to, że na razie takie decyzje oddalają się w czasie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane