Stabilna sytuacja na rynku walutowym

  • PAP
opublikowano: 24-11-2020, 16:15

W najbliższych dniach nie powinno dojść do dużych wahań kursów EUR/USD oraz EUR/PLN - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Z kolei rentowności krajowych 10-latek - wskazał - mają jeszcze niewielką przestrzeń do umocnienia.

"W tym tygodniu zakładam stabilizację zarówno EUR/USD, jak i EUR/PLN. W przypadku eurozłotego kurs powinien poruszać się w okolicach poziomu 4,47. Nie zakładamy, aby w najbliższych dniach miało się wydarzyć coś na tyle istotnego, aby wywołać większe ruchy na EUR/USD i EUR/PLN. Tym bardziej, że z uwagi na Święto Dziękczynienia w USA, ten tydzień jest krótszym tygodniem pracy dla amerykańskich inwestorów, a to powinno sprzyjać stabilizacji na rynku walutowym" - powiedział Mateusz Sutowicz.

Zdaniem eksperta, nie należy liczyć na duże umocnienie się złotego w tym tygodniu, ponieważ wiele pozytywnych informacji już zostało zdyskontowanych.

"W cenach jest już bardzo dużo pozytywnych informacji. Nie tylko doniesienia na temat wysokiej skuteczności nowych szczepionek, ale także informacje dotyczące programów szczepień w poszczególnych krajach. Szczepienia w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w USA mają zacząć się już w przyszłym miesiącu. W mojej ocenie, rynek już zdyskontował te informacje" - powiedział.

We wtorek kurs EUR/PLN wynosi 4,4619 i jest niecały grosz niżej niż w poniedziałkowe popołudnie.

RYNEK DŁUGU

"Na krajowym rynku długu, krótki koniec krzywej dochodowości jest stabilny już od dłuższego czasu. Ciekawiej może być za to na długim końcu krzywej. Po ostatnich wzrostach rentowności polskich 10-latek, w naszej ocenie, jest jeszcze niewielka przestrzeń do wzrostu dochodowości. Na wzrost rentowności wpłynąć mogą oczekiwania inwestorów co do pojawienia się nowych przetargów sprzedaży obligacji skarbowych w 2021 r. Informacje o dopływie świeżego długu, na który czeka nadpłynny rynek, będą pozytywnie wpływały na rentowności SPW" - powiedział Mateusz Sutowicz.

"W tym tygodniu krajowe 10-latki powinny poruszać się w okolicy rentowności 1,28 proc." - dodał.

Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany 26 listopada sprzeda papiery OK0423, PS0425, WZ1126, DS1030, WZ1131, a odkupi WZ0121, PS0421, OK0521, PS0721, DS1021.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,872 proc. (+1,3 pb), a niemieckich -0,579 proc. (bez większych zmian).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane