Stałe niewiadome: kurs walutowy i pogoda

Na 500+ zysk uszyje w końcu odzieżówka. Sektor boi się jednak drogiego dolara i będzie się tłumaczyć gorszymi warunkami atmosferycznymi.

Wbrew oczekiwaniom miniony rok nie przyniósł znaczącego ruchu w branży odzieżowo-modowejdzięki dodatkowym funduszom z 500+. Ten ma być inny.

— Spodziewam się wzrostu konsumpcji. W zeszłym roku konsumenci w pierwszej kolejności wydawali te pieniądze na spłatę zadłużenia, w tym będą bardziej aktywni w zakupach — uważa Lech Przemieniecki, prezes TXM, sieci dyskontów odzieżowych. Zastanawia się nad tym również Przemysław Lutkiewicz, wiceprezesLPP, ale pewny jeszcze nie jest.

— Trudno postawić jednoznaczną diagnozę. W 2016 r. wbrew oczekiwaniom części ekspertów nie było widać istotnego wpływu 500+. W tym być może będzie odczuwalny. Bardziej spodziewałbym się ewentualnego poruszenia dzięki rosnącym zarobkom i spadkowi bezrobocia, a więc większym dochodzie rozporządzalnym, który może zostać przeznaczony na odzież — dodaje wiceprezes LPP, właściciel m.in. marek Reserved, Mohito i Cropp. Tomasz Malicki, prezes Gino Rossi, przyznaje, że największym i niezmiennym wyzwaniem dla branży jest kurs walutowy.

— Drogi dolar to wyższe koszty usługi produkcji dla tych, którzy zlecają ją za granicą. My produkujemy sami, więc nas to nie dotyka, ale jest to jednak powszechny problem w sektorze — twierdzi Tomasz Malicki.

Jego zdaniem, rok upłynie branży na wzmożonych inwestycjach w e-commerce.

— To dziś największa szansa na przyspieszenie rozwoju i wygranie walki konkurencyjnej — dodaje szef Gino Rossi. We wszelkich branżowych podsumowaniach przewija się też temat pogody. Zbyt długie lato przechodzące w ciepłą jesień ma zniechęcać do zakupów kolekcji jesienno-zimowych.

— Warunki atmosferyczne to zgrabne wytłumaczenie powszechnie stosowane przez producentów. Nie ma tak naprawdę większego znaczenia, czasem przydaje się jednak do wyjaśnienia gorszych od przewidywanych wyników — przekonuje anonimowo jeden z zarządzających.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Stałe niewiadome: kurs walutowy i pogoda