Stalexport przedstawił program restrukturyzacji

Małgorzata Zdunek
22-06-2001, 13:51

Giełdowa spółka Stalexport, która złożyła w Sądzie Rejonowym w Katowicach podanie o otwarcie postępowania układowego z wierzycielami, przedstawiła dziś główny zarys układu. Emil Wąsacz, prezes spółki, ujawnił, że postępowaniem może zostać objętych około 600 mln zł. Do tego dojdą prawdopodobnie zobowiązania pozabilansowe firmy.

- Ostateczna kwota podlega jeszcze negocjacjom i nie jest znana. Liczymy, że postępowanie układowe zostanie zamknięte do końca 2001 r. - mówi Emil Wąsacz.

Na koniec maja 2001 r., zobowiązania Stalexportu osiągnęły poziom około 900 mln zł, natomiast zobowiązania krótkoterminowe - 392 mln zł.

Jednocześnie zarząd spółki przedstawił program restrukturyzacji firmy, który ma poprawić jej wyniki finansowe i zapewnić zwrot inwestorom zaangażowanych kapitałów. Polega on na systematycznym wycofywaniu się Stalexportu ze spółek producenckich, które nie rokują trwałej rentowności.

- Sprzedane zostaną wszystkie aktywa, nie mieszczące się w docelowym modelu funkcjonowania firmy: spółki złomowe, Hotel Stok w Wiśle, akcje w spółkach SOR, BDM i BWR. Docelowa struktura grupy kapitałowej Stalexportu, to wyłącznie spółki dystrybucyjne i spółka autostradowa - Stalexport Autostrada Małopolska - tłumaczy Emil Wąsacz.

Redukcją ma zostać objętych również około 40 proc. załogi firmy.

Małgorzata Zdunek, m.zdunek@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stalexport przedstawił program restrukturyzacji