Stalprodukt i Stalprofil zapowiadają poprawę

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 01-03-2007, 00:00

Czwarty kwartał ubiegłego roku nie był tak udany dla Stalprofilu i Stalproduktu jak trzeci. Nie mógł taki być, bo w trzecim popyt na stal i jej ceny osiągnęły szczytowy poziom. Nie przeszkodziło to jednak firmom działającym na rynku stalowym w osiągnięciu rekordowych wyników w całym 2006 r.

W IV kwartale 2006 r. Stalprodukt, producent i dystrybutor wyrobów ze stali, nie powtórzył takiej dynamiki jak w trzecim, gdy zysk operacyjny wzrósł aż o 300 proc. W kolejnych trzech miesiącach wynik operacyjny wzrósł o 120 proc., a netto o 100 proc. W całym ubiegłym roku przychody spółki z Bochni przekroczyły 1,3 mld zł (+43 proc.), a zysk operacyjny wyniósł 337,3 mln zł (+245 proc.).

Przychody Stalproduktu, który skupia się na handlu gotowymi wyrobami hutniczymi, w 2006 r. poprawił przychody o 10 proc., a wynik operacyjny o 30 proc. Ale w IV kwartale, w związku z obniżeniem cen i popytu na stal, zysk brutto na sprzedaży okazał się niższy o 13 proc. niż w takim samym okresie 2005 r. Sprzedaż była za to wyższa o 30 proc. Spora w tym zasługa eksportu, który w IV kwartale był dwa razy wyższy niż przed rokiem. Zarząd Stalprofilu oczekuje w 2007 r. stabilizacji cen i popytu na dość wysokim poziomie. Bardzo ambitne plany ma Stalprodukt. W dwa lata chce wydać na inwestycje około 450 mln zł, dzięki czemu przychody mają się podwoić.

W ubiegłym roku akcje Stalproduktu podrożały prawie o 600 proc. Był to drugi wynik na rynku. W tym roku spółka zdrożała o kolejne 40 proc. Wczoraj, na spadkowym rynku, wycena spółki rosła o 4 proc. Raport Stalprofilu nie został przyjęty najlepiej. Kurs spadał nawet o ponad 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stalprodukt i Stalprofil zapowiadają poprawę