Standard & Poor's wycofał swoje ratingi dla długu Elektrimu

opublikowano: 01-10-2002, 12:27

Agencja ratingowa Standard & Poor's poinformowała we wtorek, że wycofała ratingi dla borykającego się z problemami finansowymi Elektrimu. Agencja wycofała rating długoterminowy dla obligacji korporacyjnych oraz rating dla długu niezabezpieczonego Elektrimu. Wcześniej analitycy S&P obniżyli oba ratingi do poziomu D, określanego jako "śmieciowy".

Elektrim nie spłacił w terminie obligacji i z tego tytułu ma dług wobec obligatariuszy w wysokosci prawie pół miliarda euro. Koncern zaproponował wierzycielom natychmiastową spłatę połowy zobowiązań lub 20 proc. ich wysokości z odroczeniem spłaty pozostałej części do 30 czerwca 2005 roku.

Równocześnie zarząd spółki poinformował, że spłata całości zadłużenia Elektrimu nie jest możliwa. Zarząd nie może również ocenić, "w jakim stopniu i kiedy możliwe jest zaspokojenie wierzycieli Spółki w wypadku ogłoszenia jej upadłości".

Elektrim proponuje dwa warianty zaspokojenia przynajmniej części roszczeń wierzycieli. Pierwszy polega na natychmiastowej spłacie połowy zadłużenia, kwot głównych i odsetek, przy jednoczesnym umorzeniu pozostałej części.

- Alternatywna propozycja polega na natychmiastowej spłacie 20% kwoty obecnego zadłużenia, włączając w to kwoty główne i odsetki. Spłata pozostałych 80% zadłużenia zostałaby odroczona do dnia 30 czerwca 2005 r., przy czym zadłużenie to byłoby waloryzowane o wskaźnik inflacji publikowany przez Główny Urząd Statystyczny za odpowiednie okresy terminu na jaki następuje odroczenie spłaty – napisała spółka we wtorkowym komunikacie.

Z przekazanego we wtorek komunikatu wynika, że przychody Elektrimu wzrosły po pierwszych sześciu miesiącach tego roku o 8 proc. i sięgnęły 85,84 mln zł. Strata operacyjna spółki spadła o 15,5 proc. i wyniosła 73,97 mln zł. Strata netto wyniosła 292,72 mln zł i była o 5,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

PK, MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Standard & Poor's wycofał swoje ratingi dla długu Elektrimu