Stanisław Kluza szefem Komisji Nadzoru Finansowego

(Paweł Kubisiak)
29-09-2006, 15:07

Pusty od 19 września pokój szefa Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) znalazł wreszcie lokatora.

Premier powoła na pięcioletnią kadencję Stanisława Kluzę na przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) - poinformował rzecznik rządu Jan Dziedziczak.

Tym samym potwierdziły się nasze ubiegłotygodniowe doniesienia o czekającym na Kluzę stanowisku przewodniczącego.

Nowy szef supernadzoru był ministrem finansów od od 14 lipca pou objęciu funkcji premiera przez Jarosława Kaczyńskiego do 22 września, gdy na to stanowisko powróciła wicepremier Zyta Gilowska, uwolniona przez sąd od zarzutu kłamstwa lustracyjnego. Na stanowisku szefa resortu finansów zastąpił urzędującego kilkanaście dni Pawła Wojciechowskiego. Od kwietnia 2006 r. Kluza był wiceministrem finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. W resorcie finansów odpowiadał za zarządzanie długiem publicznym, planowanie makroekonomiczne, analizy i statystykę oraz nadzór i regulowanie sektora instytucji finansowych.

Od 19 września w miejsce Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych zaczęła funkcjonować Komisja Nadzoru Finansowego. Od 1 stycznia 2008 r. KNF przejmie też nadzór nad bankami od Komisji Nadzoru Bankowego. Komisja będzie liczyć 7 osób; poza przewodniczącym i jego zastępcami w jej skład wejdą przedstawiciel ministra finansów, przedstawiciel ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, przedstawiciel prezydenta oraz prezes lub wiceprezes NBP.

Dzień powołania komisji był falstartem, gdyż nowy urząd nie miał ani szefa ani statutu. Dopiero dziś premier wyznaczył jej przewodniczącego. Do chwili powołania Kluzy organizację urzędu koordynowała Iwona Duda

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stanisław Kluza szefem Komisji Nadzoru Finansowego