Stanowisko rządu ws. decyzji RPP o obniżeniu stóp

Marek Druś
01-02-2002, 18:25

Centrum Informacyje Rządu przedstawiło komunikat po obradach Rady Ministrów, które poświęcono środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu podstawowych stóp procentowych o 100-200 pb. Oto jego treść:

"Rząd przedyskutował możliwy wpływ decyzji Rady Polityki Pieniężnej z 30 stycznia 2002 r. o obniżeniu stóp procentowych na sytuację gospodarczą, szczególnie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez polskich przedsiębiorców, koszty kredytów, możliwości tworzenia nowych miejsc pracy oraz rozwój inwestycji.

Decyzję RPP rząd przyjmuje jako krok w oczekiwanym kierunku. Jest to jednak krok niewystarczający, a skala zmian stóp procentowych jest nieadekwatna do potrzeb związanych z polityką ożywienia gospodarczego. Nie wskazuje też na odejście od restrykcyjnej polityki pieniężnej.

Rząd oczekuje, że RPP w warunkach konstruktywnej współpracy zmierzać będzie do dalszej efektywnej obniżki stóp procentowych do poziomu zbliżonego w innych państwach europejskich. W ocenie Rady Ministrów ostatnia decyzja tylko w ograniczonym zakresie może być traktowana jako czynnik wspomagający działania zapowiedziane w opracowanej przez rząd strategii gospodarczej „Przedsiębiorczość – rozwój – praca”. Rząd nie widzi wystarczających powodów, które uzasadniłyby utrzymywanie w Polsce najwyższych realnych stóp procentowych w Europie.

Rada Ministrów będzie szczegółowo analizować wpływ decyzji Rady Polityki Pieniężnej na sytuację polskich przedsiębiorstw, na koszty obsługi długu publicznego, politykę kredytową banków oraz kształtowanie się kursu walutowego".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stanowisko rządu ws. decyzji RPP o obniżeniu stóp