Czytasz dzięki

Stare auta omijają warsztaty

opublikowano: 20-11-2019, 22:00

Polscy kierowcy wydali w tym roku średnio 1360 zł na naprawę swojego auta.

Co trzeci kierowca zagląda do mechanika aż 3-5 razy rocznie, a 65 proc. kierowców 1-2 razy — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie platformy DobryMechanik.pl.

Kwota wydatków na roczną naprawę auta rośnie wraz ze wzrostem rozmiaru samochodu oraz segmentu, jaki reprezentuje. Najmniej płacą kierowcy aut miejskich (średnio 886 zł), a najwięcej luksusowych i sportowych (średnio 2471 zł).

— Co ciekawe, mimo że kierowcy dość często korzystają z usług warsztatów samochodowych, ich liczba maleje. Najczęściej upadają małe, o niskich kompetencjach. Warsztaty będą musiały zacząć dostosowywać się do klientów z młodszymi autami — mówi Filip Goździewicz, członek zarządu serwisu internetowego DobryMechanik.pl.

Zdecydowana większość badanych kierowców korzysta z samochodów w wieku od 5 do 10 lat (42 proc.). Osoby z gospodarstw domowych, w których dochód przekracza 6 tys. złotych netto miesięcznie, zdecydowanie częściej mogą pozwolić sobie na młodsze auto — ponad 30 proc. ma pojazd nie starszy niż cztery lata. Jak kierowcy szukają zaufanego warsztatu samochodowego? 40 proc. korzystało z poleceń znajomych lub rodziny, a 25 proc. szukało warsztatu w internecie, ale rola tej ostatniej formy rośnie.

Według CBOS przynajmniej raz w tygodniu z internetu korzysta 69 proc. dorosłych, z badania Kantaru wynika natomiast, że dla 89 proc. badanych internet to po prostu ułatwiacz życia, a blisko 70 proc. internautów, jeśli to możliwe, wszystkie sprawy załatwia online. Czy zadeklarowana przez ankietowanych kwota jest wygórowana? Raczej nie, jeśli wziąć pod uwagę średni wiek aut osobowych w polskim parku (15 lat). Może to oznaczać, że spora liczba aut naprawiana jest na własną rękę.

1360 zł Tyle średnio w ciągu ostatniego roku polski kierowca wydał na naprawę swojego auta w warsztatach.

17,6 mln Tyle aut osobowych jeździ po polskich drogach. Średnia ich wieku to 14,86 roku.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane