Start bez wyraźnego kierunku

GRA
opublikowano: 20-01-2009, 11:03

Warszawskie indeksy zaczynają wtorkową sesję bez wyraźnego kierunku. WIG20 zyskuje 0,2 proc., a mWIG40 traci 0,5 proc.

Kolejne 8 proc. tracą dziś Odlewnie Polskie, które przed weekendem złożyły wniosek o upadłość. W poniedziałek były na 45 proc. minusie, a dziś kontynuują spadki.

Przed pierwszym fixingiem nie zmienia się kurs Elkopu, w którego akcjonariacie ujawniła się dziś rano Elzbieta Sjoeblom, znana inwestorka, która wspólnie z synem – Maciejem Niebrzydowskim – kontroluje już m.in. Jago, Ganta, Stormm czy Zremb-Chojnice.

Na drugim biegunie (-24 proc.) jest z kolei Paged, który oszacował, że ujemna wycena opcji walutowych w grupie wynosi aż 52 mln zł. Zamierza jednak negocjować te zobowiązania z bankami, a rozważa też wystąpienie na drogę sądową.

Zniżkują też ZNTK Łapy, o których pisze dzisiejszy „Puls Biznesu”. Spółka przyznaje, że nie ma ani jednego kontraktu na ten rok, a w związku z tym jej finansowa przyszłość jest niepewna. Tanieje już o 9,8 proc.

Na rozpoczęcie wczoraj negocjacji płacowych niewielkim wzrostem reaguje KGHM.

- Propozycja zarządu o zerowym wzroście płac to śmiałe posuniecie. Można oczekiwać, że w toku rozmów ze związkami zostanie wypracowany kompromis i nie dojdzie do spięć, jak to miało miejsce w zeszłym roku – przewiduje Marcin Sójka, analityk DM PKO BP.

O Orbisie (+1 proc.) pisze dzisiejszy „Parkiet”. Prezes Accoru, inwestora strategicznego Orbisu, zadeklarował bowiem, że Accor nie zamierza w najbliższym czasie zwiększać zaangażowania w spółkę.

- Bardziej prawdopodobne wydaje nam się poczekanie 1-2 lata na poprawę sytuacji w branży i ukazanie się pierwszych sygnałów polepszenia wyników finansowych – twierdzi Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane