Start-upy na drodze do sukcesu

Danuta Hernik
09-12-2015, 14:29

Przedsiębiorcy, innowatorzy, wizjonerzy sięgają po wsparcie, ale nie spuszczają z oczu swojego celu. To dobra i skuteczna metoda na biznes.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) realizuje wiele instrumentów wspierania firm, w tym startup-ów. Poza pieniędzmi z działania 3.1 – Inicjowanie działalności innowacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG), PARP wspierała podmioty w ramach działania 8.1 – Wsparcie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej i 8.2  – Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B. Prowadzone są przez PARP również inne projekty wspierające, jak konkursy, np. Konkurs Polski Projekt Przyszłości, czy inicjatywy szkoleniowe, pomagające zbudować strategię marketingową i zaistnieć na rynkach zagranicznych, jak choćby projekt Most Krzemowy. Rzecz jasna samo wsparcie to jeszcze nie gwarancja sukcesu.

– Ani PARP, ani inne podmioty, jak mentorzy czy anioły biznesu, nie wykonają najważniejszej pracy za przedsiębiorców. Wsparcie finansowe i wiedza to tylko część z wielu istotnych elementów, które mogą się przyczynić do pełnego sukcesu. Ale tak naprawdę wszystko zależy od wizji i zaangażowania firmy – zauważa Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Tego zaangażowania, wizji oraz wsparcia są liczne przykłady. Oby było ich coraz więcej.

Duch innowacji w terapii
O produkcie DrOmnibus najkrócej można powiedzieć, że to kompleksowe narzędzie do wspierania terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju (jak autyzm, zespół Downa, ADHD, upośledzenie umysłowe). Inaczej mówiąc, to program terapeutyczny wykorzystujący lubiane i chętnie używane przez dzieci gry na tablety, uwzględniające dysfunkcje małych podopiecznych. Dzieci mogą z niego korzystać w czasie zajęć z terapeutą oraz samodzielnie w domu. Powstała już aplikacja dla dzieci w wieku przedszkolnym zawierająca 10 gier uwzględniających różne potrzeby terapeutyczne, a także monitorująca na bieżąco postęp dziecka ćwiczącego daną umiejętność za pomocą gry.

Rozwiązanie zdobyło tytuł najlepszej aplikacji 2014 r. w kategorii Edukacja w konkursie Mobile Trends Awards i jest dostępne w trzech językach – polskim, angielskim i szwedzkim. Krakowska firma prowadzi również blog Terapiaztabletem.pl. Jej pomysłodawcy i założyciele firmy to młodzi ludzie, współpracujący z Fundacją Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zespół merytoryczny to: logopedzi, psycholodzy, pedagodzy specjalni. Partnerem informatycznym jest firma Jazzy Innovations, specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań mobilnych. Spółka DrOmnibus została dokapitalizowana (dz. 3.1 POIG) przez Fundusz Zalążkowy KPT. Teraz domyka drugą rundę inwestycyjną. Następne jej projekty związane są z terapią i edukacją specjalną dzieci z zaburzeniami zachowania i rozwoju w wieku wczesnoszkolnym.

Sieć do kawy i ciastka
Według Raportu Instytutu Badawczego ORC Rynek Opinia, ponad 75 proc. badanych uważa, że bezprzewodowy internet jest prócz kawy niezbędnym atrybutem dobrej sieciowej kawiarni. To można uznać za punkt wyjścia do biznesowego pomysłu Social WiFi, wykorzystania Wi-Fi jako innowacyjnego narzędzia analityczno-marketingowego. Rozwiązanie spółki umożliwia identyfikację osób znajdujących się w danym miejscu (np. w kawiarni, galerii, hotelu) i wchodzenie z nimi w interakcję poprzez wyświetlanie komunikatów w czasie rzeczywistym, informowanie o zniżkach, promocjach, wysyłkę e-mailingów. Platforma umożliwia również badanie satysfakcji klientów dzięki systemowi gwiazdkowo-opiniowemu. Narzędzie adresowane jest do sektorów: HoReCa (hotele, restauracje, kawiarnie), retail (centra handlowe, sklepy detaliczne), a także uczelni i miast, środków transportu.

Social WiFi została powołana w 2013 r., przez twórców Artura Racickiego, Tomasza Wysockiego oraz Akcelerator Innowacji NOT (w ramach działania 3.1). Do tego grona dołączył Krakowski Fundusz SATUS. W połowie 2015 r. Rafał Brzoska, właściciel giełdowej spółki Integer.pl (m.in. ImPost) zainwestował w Social WiFi i objął ponad 27 proc. jej udziałów. Obecnie z rozwiązania Social WiFi korzysta ponad 700 tys. użytkowników na czterech rynkach (Polska, Niemcy, USA, Arabia Saudyjska), m.in. sieć restauracji Sphinx – jedna z większych w Europie sieci restauracji casual dining, pizzerie Dominium, hotele Best Western, Holiday Inn, wiele centrów handlowych. Firma jest rentowna.

Wydrukuj przez internet
Platforma Key2Print, która powstała w ramach projektu AIP Seed Capital i inwestycji ze strony Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (Dz. 3.1 POIG), oferuje uniwersalne oprogramowanie dla drukarni, pozwalające na kontakt z klientem przez 24 godziny na dobę za pośrednictwem komputera lub urządzeń mobilnych. To innowacyjne rozwiązanie e-commerce dla branży poligraficznej, które pozwala na sprzedaż usług drukarskich on-line. Key2Print ma już 180 realizacji na świecie.

Platforma otrzymała kolejną rundę finansowania. Inwestycji blisko 2 mln zł dokonał Krajowy Fundusz Kapitałowy – Giza Polish Venture I. Fundusz zajmuje się głównie inwestowaniem w start-upy na wczesnym etapie rozwoju i dzięki wiedzy eksperckiej, międzynarodowemu doświadczeniu i sieci kontaktów wprowadza spółki na drogę globalnego sukcesu. 

Wiesz jak dojechać
JakDojade.pl to niezwykle popularna, kompleksowa wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej w Polsce. Serwis znajduje optymalne połączenia komunikacyjne, uwzględniając przesiadki, zmiany w rozkładach, czasy przejść pieszo i wiele innych parametrów. Z biegiem lat stał się ogólnopolskim standardem i najpopularniejszym narzędziem planowania podróży publicznym transportem miejskim. System został już wdrożony w 20 miastach. Serwis ma 3 mln użytkowników unikalnych i 52 mln odsłon miesięcznie.

Właścicielem jakdojade.pl jest firma City-nav, rozwinięta w ramach działania 8.1 POIG. Otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na blisko 0,25 mln zł. Wsparcie – od kwietnia 2009 do lipca 2010 – w dużej mierze przeznaczono na wprowadzenie usługi do nowych miast. Od 2010 r. start-up zaczął przynosić zyski. Serwis początkowo był dostępny tylko przez stronę internetową, z czasem został rozwinięty o wersje mobilne. Aplikacja na Androida otrzymała specjalne wyróżnienie na konferencji Generation Mobile 2012. W marcu 2012 r. wprowadzono na rynek aplikację na system iOS.

Klub turystyczny online
Travelist to platforma rezerwacyjna hoteli, działająca w formie klubu zakupowego. Zarejestrowani użytkownicy otrzymują propozycje ciekawych ofert wypoczynkowych w najlepszych na rynku cenach, dostępnych tylko dla klubowiczów. Travelist.pl podpowiada też pomysły na spędzenie wolnego czasu. Założycielem Travelist.pl jest Tomasz Nowiński – przedsiębiorca (m.in. współzałożyciel Groupona w Polsce), specjalista w zakresie marketingu internetowego (współzałożyciel agencji Marketing Wizards) i podróżnik. Projekt Travelist.pl uzyskał wsparcie ramach działania 8.2 POIG w dziedzinie telekomunikacji i e-usług i dofinansowanie od anioła biznesu w 2013 r., a fundusze zostały przeznaczone w większości na marketing w celu poszerzenia bazy klubowiczów.

Po dwóch latach działalności polski start-up dołączył do portfolio inwestycyjnego Google Ventures. Latem 214 r. stał się częścią Grupy Secret Escapes – brytyjskiego giganta na rynku usług turystycznych online i to właśnie w ramach grupy został objęty inwestycją funduszu Google Ventures. Po roku od dołączenia do grupy Secret Escapes przychody Travelist.pl wzrosły o prawie 500 proc. i stanowią obecnie prawie jedną piątą przychodu całej grupy Secret Escapes. W związku z inwestycją Google Ventures klub travelowy spodziewa się dużych inwestycji w marketing w Polsce oraz w rozwój w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Zgodnie z naturą
Jak piszą na swojej stronie internetowej przedstawiciele firmy Aquatech: „Wzięliśmy udział w Polskim Moście Krzemowym z premedytacją. Planowaliśmy wejść na rynek amerykański, ponieważ jest to (dla każdej branży) największy na świecie rynek. Polski Most Krzemowy może nam w tym pomóc – dając swoją wiedzę i kontakty po tamtej stronie oceanu. Próby samodzielnego zdobycia rynku amerykańskiego można przyrównać do chodzenia po polu minowym bez wykrywacza metalu. Polski Most Krzemowy daje nam narzędzie do bezpiecznego poruszania się tam”.

Spółka Aquatech jest jednym z czołowych europejskich producentów przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, jej technologie mają certyfikaty Unii Europejskiej. Produkty spółki są dostępne w 14 krajach, od Wielkiej Brytanii przez Emiraty Arabskie, aż do Papui Nowej Gwinei. Aquatech jest również dwukrotnym laureatem GreenEvo, programu Ministerstwa Środowiska promującego najbardziej innowacyjne polskie zielone technologie. Wszystkie technologie opracowane przez Aquatech mają pozytywny wpływ na środowisko. Mogą być zainstalowane w każdych warunkach gruntowych, w każdym klimacie i dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. W ramach Polskiego Mostu Krzemowego utworzona została m.in. strategia rozwoju oczyszczalni ARGO – pierwszej bezobsługowej oczyszczalni przydomowej.

Most Krzemowy

Projekt systemowy współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach POIG. Ma na celu wsparcie polskich firm z branży nowych technologii w ekspansji na rynek Stanów Zjednoczonych Ameryki i tym samym przyspieszenie ich rozwoju (akcelerację).

Projekt realizowany był dwóch trzyetapowych rundach, z których obie zakończyły się 30 września 2015 r.

Korzyści z uczestnictwa w projekcie:

* Udział w szkoleniu na temat specyfiki prowadzenia działalności i podejmowania współpracy gospodarczej na rynku Stanów Zjednoczonych (pierwszy etap);

* Możliwość opracowania strategii marketingowej firmy na rynek amerykański we współpracy z ekspertami z Doliny Krzemowej (drugi etap);

* W Dolinie Krzemowej: konsultacje doradcze, szkoleniowe i mentorskie z wybranymi przez siebie specjalistami, udział w sesjach prezentacyjnych dla inwestorów i partnerów oraz spotkaniach B2B i B2C (trzeci etap);

* Finansowanie w formie pomocy de minimis.

Zmysł do leczenia zmysłów
Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej (SPPS) – produkt opracowany przez Centrum Słuchu i Mowy – został doceniony niejednokrotnie. W ubiegłym roku, w Konkursie Polski Produkt Przyszłości, Centrum Słuchu i Mowy otrzymało za swoje urządzenie nagrodę główną w kategorii Przedsiębiorcy. Ponadto – również za SPPS – zostało nagrodzone Złotym Laurem Innowacyjności 2015, V edycji Konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne. Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej to innowacyjne rozwiązanie służące do prowadzenia terapii obejmującej równocześnie zmysł słuchu, wzroku i dotyku. Dzięki temu, umożliwia oddziaływanie w wielu grupach zaburzeń, od problemów z rozumieniem mowy i artykulacją, aż po trudności w czytaniu i pisaniu czy w nauce języków obcych. Obsługa SPPS nie wymaga od pacjenta specjalistycznego szkolenia. Urządzenie może być z powodzeniem wykorzystywane we wszystkich typach placówek zajmujących się wspomaganiem rozwoju i leczeniem dysfunkcji o podłożu sensorycznym. Stymulator został opracowany przez Centrum Słuchu i Mowy przy wsparciu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, w osi priorytetowej Badania i rozwój nowoczesnych technologii i działania 1.4  Wsparcie projektów celowych.

– To wyróżnienie to nie tylko nagroda dla nas i wszystkich współpracowników, ale przede wszystkim wielka szansa dla naszych obecnych i przyszłych pacjentów. W szczególności mam tutaj na myśli osoby najmłodsze, u których wdrożenie indywidualnej terapii przełoży się bezpośrednio na sukces rehabilitacji – powiedział Łukasz Bruski, prezes Zarządu Centrum Słuchu i Mowy. Spółka Centrum Słuchu i Mowy to nowoczesny podmiot leczniczy świadczący wysokospecjalistyczne usługi w zakresie: otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii, rehabilitacji, surdologopedii, psychologii, fizjoterapii, inżynierii biomedycznej. Są to badania diagnostyczne, leczenie i rehabilitacja zaburzeń słuchu, głosu, mowy i równowagi, zaburzeń oddychania, protezowania słuchu i sprzedaży aparatów słuchowych, diagnostyki pod kątem implantów słuchowych, rehabilitacji słuchu i mowy. W ofercie Centrum znajduje się także unikalna terapia wykorzystująca właśnie SPPS, która funkcjonuje już we wszystkich placówkach Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Polsce, a także w Brześciu na Białorusi.

W najbliższym czasie zostanie również wdrożona w ośrodku w Odessie. CSiM to również Szpital Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS oraz przychodnia w Kajetanach. W 2014 r. do sieci placówek dołączyło również Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS w Warszawie, świadczące usługi medyczne dla śpiewaków, aktorów, nauczycieli, wykładowców, mówców, spikerów radiowych i telewizyjnych i wszystkich, dla których głos stanowi narzędzie pracy.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości
Celem konkursu jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów, mających potencjał, by zaistnieć na rynku. Konkurs jest przeprowadzany w trzech kategoriach: produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy, produkt przyszłości konsorcjum: jednostka naukowa-przedsiębiorca. Nagroda i wyróżnienia Polski Produkt Przyszłości przyznawane są za propozycję nowego, innowacyjnego produktu, którego projekt: jest doprowadzony najdalej do etapu prac wdrożeniowych (projekt niewdrożony), albo został wdrożony do praktyki produkcyjnej – w czasie 12 do 21 miesięcy przed datą zgłoszenia projektu do konkursu (projekt wdrożony). Zwycięzcy otrzymują statuetkę, dyplom, prawo posługiwania się w korespondencji i promocji znakiem i hasłem Polski Produkt Przyszłości oraz wsparcie w promocji produktu. W tym roku, prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak po raz osiemnasty wręczyła nagrody laureatom.

Działanie z sukcesem
W ramach perspektywy 2007-13 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dysponowała kilkudziesięcioma instrumentami wsparcia biznesu w Polsce, w ramach których podpisała umowy na łączną kwotę ponad 36 mld zł. Działania realizowane przez PARP w ramach  programów operacyjnych Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej, Kapitał Ludzki dotyczyły w głównej mierze innowacyjności, konkurencyjności przedsiębiorstw, rozwoju kadr.

– Jednym z kluczowych instrumentów wdrażanych przez PARP w ramach  POIG było bez wątpienia działanie 3.1 zapewniające wsparcie najlepszych startup-ów. Dzięki zaangażowaniu ponad 830 mln zł podpisano 77 umów z funduszami zalążkowymi działającymi w całej Polsce – podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak. W działaniu 3.1, zanim dojdzie do powstania firmy, każdy pomysł jest weryfikowany w funduszu przez ekspertów w procesie tzw. preinkubacji pod kątem modelu biznesowego, innowacyjności, przewag konkurencyjnych, potencjału zespołu, skalowalności, ekonomicznego uzasadnienia itp.

W działaniu 3.1 POIG do tej pory do odbiorców ostatecznych trafiło ponad 580 mln zł ze środków wsparcia, angażując przy tym ponad 780 mln zł kapitału prywatnego w postaci pieniędzy, wyceny wartości niematerialnych i prawnych. To zastrzyk ponad miliarda złotych w polską gospodarkę w postaci innowacyjnych startup-ów. Do tej pory w ramach działania 3.1 POIG powstało 1000 startu-pów, z których znaczna część dynamicznie się rozwija. Co więcej, zamysłem przy projektowaniu tego systemu wsparcia, który właśnie zaczyna działać, jest jego rewolwingowy charakter. Fundusze mogą angażować kapitał przekazany w ramach finansowania na określony czas w spółkę – do 10 lat, do tego czasu muszą dokonać dezinwestycji i angażować odzyskane w ten sposób pieniądze w kolejne startup-y. Przy odpowiedniej efektywności inwestycji da to samofinansujący się mechanizm, którego skala oddziaływania na gospodarkę będzie znacząco przekraczała kapitał zainwestowany w to działanie.

Fundusze dla startupów

SpeedUp Venture Capital Group
Czołowa polska grupa funduszy wczesnej fazy inwestujących na wszystkich etapach rozwoju nowych przedsiębiorstw. W skład grupy wchodzi pięć funduszy: SpeedUp Investments, SpeedUp IQbator, LMS Invest, SpeedUp Innovation oraz SpeedUp BRIdge Alfa. Różnią się one pod względem źródeł kapitału, którym dysponują, oraz stopniem rozwoju projektów, które pozostają w obszarze ich zainteresowania. Grupa do tej pory zainwestowała między innymi w takie firmy, jak Ifinity, Legimi, Omni3d, Booklikes, IC Solutions czy ZenCard.

IQ Partners
Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych podmiot zajmujący się inwestycjami na wczesnym etapie rozwoju. W swoich strukturach mieści grupę inkubatorów i akceleratorów przedsięwzięć technologicznych, inwestując za ich pośrednictwem w obiecujące pomysły biznesowe oparte na innowacyjnych technologiach. IQ Partners zrealizował ponad 100 projektów inwestycyjnych oraz przeprowadził kilkanaście częściowych oraz całkowitych wyjść z inwestycji, uzyskując średnią stopę zwrotu na poziomie 76 proc. Kluczowe wyjścia z inwestycji to m.in. e-Muzyka, e-Kiosk, Screen Network, Langloo.com. Dodatkowo IQ Partners wprowadził na NewConnect 11 spółek z portfela, pozyskując tym samym kolejne rundy finansowania dla tych projektów.

W grupie IQ Partners znajdują się dwa inkubatory technologiczne InQbe oraz Ventures Hub, których celem jest inicjowanie działalności innowacyjnej. W 2013 r. spółki te zakończyły realizacje projektów dofinansowanych w ramach POIG, działanie 3.1 w łącznej wysokości 42,3 mln zł. Otrzymane dofinansowanie pozwoliło na realizację 74 projektów z obszaru nowych technologii, m.in.: Prawomaniacy, Prowly.com, Igoria Trade, Jojo Mobile, Antyweb.

Black Pearls VC
Dzięki koinwestycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Black Pearls VC zainwestował w 20 nowych przedsiębiorstw. Udziały w dwóch z nich zostały odsprzedane jeszcze przed zakończeniem okresu inwestycyjnego. W ramach tego funduszu dokonano inwestycji o łącznej wartości ponad 12 mln zł. Z tego blisko 3 mln zł stanowił kapitał prywatny zarządzających i koinwestorów prywatnych. W ciągu trwającego niespełna dwa lata horyzontu inwestycyjnego zespół Black Pearls VC doprowadził do dwóch wyjść z inwestycji. Dzięki temu dwie spółki pozyskały kolejną rundę finansowania, w tym Everytap, gdzie udziały funduszu zostały wykupione przez TVN Ventures.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Danuta Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Start-upy na drodze do sukcesu