Czytasz dzięki

Start-upy rosną dzięki pożyczkom

opublikowano: 08-07-2019, 22:00

Młode spółki z województwa pomorskiego wiodą prym w korzystaniu z preferencyjnych pożyczek i poręczeń kredytowych.

Przedsiębiorcy z branż gastronomicznej, kosmetycznej i turystycznej, którzy działają na Pomorzu, chętnie ubiegają się o unijne wsparcie zwrotne. Większość z nich dopiero rozpoczyna lub krótko prowadzi biznes. Dotychczas Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił takim spółkom z regionu pożyczek i poręczeń na kwotę ponad 77 mln zł. Pieniądze pochodzą m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego i budżetu państwa.

— Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera nie tylko duże biznesy, ale także początkujące firmy. Instrumenty zwrotne to dla start-upów szansa na rozwój i stopniowe budowanie pozycji na rynku. Preferencyjne warunki, niskie oprocentowanie i możliwość uzyskania karencji w spłacie kapitału to elementy, które dodatkowo zachęcają przedsiębiorców do ubiegania się o tego typu wsparcie — mówi Przemysław Derwich, dyrektor biura w departamencie instrumentów finansowych BGK.

Wyjaśnia, że po spłacie zaciągniętego przez przedstawicieli biznesu finansowania instrumenty zwrotne wspierają kolejne przedsięwzięcia. Dzięki temu mechanizmowi BGK może pomagać większej liczbie firm działających na Pomorzu.

Beneficjentem wsparcia jest m.in. Rafał Rogacewicz, właściciel toru gokartowego Kartcenter w Trójmieście.

— Dzięki pożyczce zmodernizowaliśmy park maszynowy i nasz obiekt. Kupiliśmy też gokarty dla dzieci i pozyskaliśmy nową grupę odbiorców. Natomiast inwestycja w zmianę układu toru przyczyniła się do zwiększenia jego przepustowości. W efekcie wzrosła nie tylko liczba naszych klientów, ale także zatrudnienie w firmie — zaznacza Rafał Rogacewicz.

Preferencyjne pożyczki i poręczenia są szansą na rozwój MŚP, które mają problem z pozyskaniem kapitału. Kluczowymi odbiorcami tego wsparcia są start-upy, które nie mają historii kredytowej i zabezpieczeń wymaganych przez banki.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane