Start-upy w Pałacu Prezydenckim

opublikowano: 14-09-2016, 11:19
Obserwuj w MójPB:

Wybrane start-upy dostały przepustkę do Pałacu Prezydenckiego i przed prezydentem Andrzejem Dudą pochwaliły się swoimi dokonaniami.

Do udziału w wydarzeniu „Startupy w Pałacu” zgłosiło się ponad 200 młodych przedsiębiorców rozwijających technologiczne produkty lub usługi. Z tej grupy Fundacja Startup Poland - inicjator spotkania - wybrała 10 najlepiej rokujących firm. Ich właściciele otrzymali możliwość zaprezentowania się przed prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim, przedstawicielami spółek skarbu państwa i inwestorami. 

W Sali Kolumnowej w Pałacu Prezydenckim swój biznes pokazały m.in. biotechnologiczna firma Nexbio, pracująca nad rozwiązaniami genetycznymi dla rolnictwa i przemysłu spożywczego, spółka Migam, która opracowała innowacyjny system tłumaczeń z języka migowego, Kontakt.io, rozwijająca technologie beaconowe czy Nano Sanguis, prowadząca badania nad  „sztuczną krwią”. Dodatkowo do programu zaproszone zostały dwa „polonijne” zespoły - Technovator oraz Loot.

- W Polsce mamy 2,5 tys. start-upów. Połowa z nich już realizuje ekspansję zagraniczną. Dzisiaj naszym zadaniem jest wsparcie ich, aby mogli znaleźć fundusze na realizację swoich zamierzeń. Start-upy są przedsięwzięciem ryzykownym. Statystyki mówią, że co najwyżej 10 proc. z nich osiąga sukces – przejście od start-upu do stabilnej działalności, która zaczyna przynosić zyski - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent ogłosił też, że w ramach promocji polskich start-upów i aktywności naukowo-badawczej przekształcona zostanie formuła Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Będzie ona przyznawana w dwóch dodatkowych kategoriach: polskie start-upy oraz badania i rozwój.

Start-upom wręczono również siedem „paszportów”, które upoważniają do wejścia na pokład samolotu prezydenckiego, a tym samym dają możliwość uczestnictwa w misjach gospodarczych, realizowanych przez administrację publiczną. Kolejne trzy „paszporty” rozdał Mateusz Morawiecki - stanowią one zaproszenie do udziału w najbliższym Web Summit w Lizbonie, jednej z największych konferencji w Europie z obszaru nowych technologii. Otrzymały je Reality Games, Nano Sanguis i SatAgro.

Finałowa dziesiątka

Reality Games - studio produkujące gry. Firma która znalazła nowe możliwości komercjalizacji big data.

Kontakt.io – zespół rozwija technologie beaconowe, łączące świat rzeczywisty z rozwiązaniami z zakresu internetu rzeczy.  

FlyTech UAV - firma zajmuje się produkcją oraz komercjalizację latających systemów bezzałogowych.

Nano Sanguis – pracuje nad „sztuczną krwią”, czyli substytutem krwinek czerwonych. Produkt mógłby zastąpić krew pochodzącą od dawców w przypadku transfuzji.

Nexbio – firma wdraża rozwiązania genetyczne w rolnictwie, przemyśle spożywczym i weterynarii.

Photon – zespół opracował interaktywnego robota, urządzenie uczy dzieci programowania.

Migam – firma stworzyła system umożliwiający tłumaczenie z języka migowego.

SatAgro - serwis analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej.

VoicePin – system oparty na biometrii głosowej pozwalający np. na logowanie się w bezpieczny sposób.

Elmodis – rozwiązania dla przemysłu, podnoszące efektywności energetyczną i operacyjną maszyn.
Start-upy polonijne

Technovator - start-up pracuje nad technologią radiowego doładowywania urządzeń mobilnych.              

Loot - firma tworzy narzędzia w zakresie edukacji finansowej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane