Stawki za najem idą w górę

Drugi kwartał z rzędu rynek najmu wykazał się tendencją wzrostową. Mimo to, duży wzrost cen i podniesienie stóp procentowych sprawiają, że najem zaczyna być tańszy niż rata kredytu.

Dane podsumowujące stawki za najem w trzecim kwartale przyniosły dobre wiadomości dla inwestorów. Z danych Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu do pierwszego kwartału czynsze zdrożały aż na 35 rynkach. Spadły jedynie na trzech. Najem mieszkania w III kw. o powierzchni do 35 m kw. był wyższy o średnio 5,7 proc. Stawka za mieszkanie o powierzchni 35-60 m kw. wzrosła o 5,4 proc., zaś za duże ( powyżej 65 m kw.) poszła do góry o 4,8 proc.

Największe wzrosty nastąpiły w Trójmieście. W Gdańsku za najem małego mieszkania trzeba było zapłacić w III kw. więcej o 18 proc. w porównaniu do I kw. W Gdyni w analogicznym czasie było drożej o 16 proc.

- We wrześniu stawki były tam już nieco niższe niż w sierpniu i jest dość prawdopodobne, że w kolejnych miesiącach będą dalej spadały – ocenia Jarosław Sadowski, analityk Expandera.

W Warszawie i Krakowie również poprawiła się sytuacja, jednak nie na tak dużą skalę. Najem małych mieszkań w stolicy poszedł do góry o 4 proc., a w grodzie podwawelskim o 6 proc.

Po drugiej stronie skali znalazł się Sosnowiec w którym nastąpiła obniżka najmu małych lokali o blisko 8 proc. W Częstochowie również odnotowano spadek stawek. Tu staniał najem małych i średnich lokali, odpowiednio o 3 proc. i 2 proc.

Rentowność maleje

Drugi przekaz dla inwestorów płynący z raportu Expandera i Rentier.io nie jest już tak dobra, ponieważ maleje zwrot z inwestycji. Powoduje to szybsze tempo wzrostu cen mieszkań niż stawek najmu.

„W przypadku zakupu za „gotówkę” średniej wielkości mieszkania rentowność netto w III kw. wyniosła 3,56 proc. (przy 11 miesiącach obłożenia). Dla porównania w I kwartale było to 3,61 proc., a więc opłacalność spadła, ale minimalnie.” – wynika z raportu.

Opłacalność inwestycji w mieszkanie jeszcze bardziej spadła w przypadku finansowania jej w połowie kredytem. Eksperci Expandera i Rentier.io wyliczyli, że rentowność netto w takim przypadku zmalała z 3,1 proc. do 2,7 proc. Ponadto przestrzegają, że w przypadku podniesienia stóp procentowych do poziomu sprzed pandemii, nastąpi dalsza korekta rentowności do 2,1 proc.

Kredyt coraz mniej się opłacalny

Kolejny wniosek - dynamicznie rosnące ceny i podwyżka stóp procentowych w niektórych przypadkach doprowadziły do zmiany opłacalności zaciągnięcia kredytu i zakupu własnego mieszkania na korzyść najmu. Do niedawna niemal we wszystkich przypadkach koszt kredytu był niższy.

„Pomimo wzrostu stawek najem staje się coraz atrakcyjniejszy kosztowo w porównaniu z zakupem mieszkania na kredyt” – oceniają analitycy.

Sytuacja ta obecnie dotyczy przede wszystkim dużych mieszkań. W większości zbadanych przez ekspertów miast najem stał się bardziej opłacalny niż miesięczna wysokość raty za zaciągnięty kredyt.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Największa różnica występuje w Krakowie i Gdyni, gdzie najem 70-metrowego mieszkania jest tańszy od raty kredytu odpowiednio o 729 zł i 637 zł. W Krakowie również najem małego mieszkania stał się już bardziej opłacalny względem wysokości raty kredytu (różnica wynosi 129 zł).

W przypadku małych i średnich mieszkań wciąż bardziej opłacalny kosztowo jest zakup, ale różnica w kosztach jest mniejsza niż w przeszłości.

Taniej już było

Informacje, które przynosi badanie przeprowadzone przez firmę Admus, zarządcę nieruchomości, jest zła dla wszystkich uczestników rynku nieruchomości. Od nowego roku koszty utrzymania i użytkowania nieruchomości znacznie wzrosną. Najbardziej odczuwalny będzie wzrost stawek za energię elektryczną.

- W 2022 roku spodziewamy się nawet 70-procentowej podwyżki za energię elektryczną – ocenia Mariusz Łubiński, prezes Admusa.

Dodaje, że jeszcze niedawno stawki za energię wynosiły około 300 zł/ 1 MWh. Od nowego roku przekroczą 500 zł/ 1 MWh we wspólnotach, którym skończą się umowy zakontraktowane do końca tego roku.

Podobnie jest z cenami gazu. Rosną one lawinowo, także w segmencie konsumenckim. W marcu 2021 stawka wynosiła 10,195 gr/ kWh, obecnie 39,541 gr/ kWh (październik 2021 r. ), czyli podwyżka wynosi 288 proc. Jednak to nie koniec. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że podwyżka może osiągnąć nawet 941 proc., a obecnie jest niwelowana przez PGNiG.

Ponadto z wyliczeń Mariusza Łubińskiego wynika, że wzrośnie również koszt zaliczek od lokalu. W przypadku mieszkania w Warszawie w nowym budownictwie o pow. około 53 m kw. będzie to w nowym roku podwyższa na poziomie 10-20 proc. Zaznacza, że stawka za taki lokal w tym roku wzrosła z 503 zł do 635 zł. Wpłynie na to m.in. zwiększenie się wynagrodzenia dla pracowników ochrony, czy dbających o przestrzenie zielone na osiedlu, a także stale rosnące ceny za materiały budowlane i usługi remontowe. Za rosnące wydatki odpowiadają także coraz wyższe opłaty związane z wywozem śmieci.

Według wyliczeń Admusa łączne podwyżki w nowym roku sięgną 20 proc.

- W przypadku mieszkańców kamienic, czy starszych inwestycji ten wzrost kosztów będzie jeszcze wyższy – dodaje Mariusz Łubiński.

Tym czasem już cały 2021 rok był pod znakiem lawinowo rosnących kosztów związanych z utrzymaniem, wyposażeniem i prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Z szacunkowych wyliczeń HRE Investment wynika, że przeciętna trzyosobowa rodzina wydała w sierpniu na ten cel więcej o 58 zł miesięcznie w porównaniu do sierpnia 2020 r. (1 017 zł vs 959 zł). W styczniu średnia wyniosła około 994 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Karpińska

Polecane