Steico klei w Polsce coraz więcej

opublikowano: 28-05-2017, 22:00

Firma uruchamia właśnie kolejną linię produkcyjną w Czarnej Wodzie na Pomorzu. W planach ma dalsze inwestycje.

Steico to wywodząca się z Niemiec grupa przemysłowa, która specjalizuje się w produkcji ekologicznych elementów konstrukcyjnych z drewna. Ma jedną fabrykę w Casteljaloux we Francji i dwie w Polsce: w miejscowościach Czarnków i Czarna Woda. W tej drugiej zamontowano ostatnio kolejną linię produkcyjną. W niedzielę w uroczystości oficjalnego uruchomienia inwestycji, która kosztowała 15 mln zł, wziął udział m.in. wicepremier Bawarii Ilse Aigner, a także przedstawiciele polskich ministerstw rozwoju oraz budownictwa.

— Na razie w tej dużej, liczącej 10 tys. mkw. hali uruchomiliśmy testową produkcję. Jesienią ma się rozpocząć produkcja masowa — mówi Steffen Zimny, prezes polskiej spółki Steico. W nowym zakładzie powstawać będą drewniane belki z klejonych warstwowo fornirów, tzw. LVL (Laminated Veneer Lumber). Takie produkty Steico wytwarza w Polsce już od prawie dwóch lat.

— W Polsce jest stary las, z którego można uzyskiwać bardzo dobre, grube drewno. Problem w tym, że większość przemysłu drzewnego nie jest przygotowana na przerabianie tak grubych pni. Radzą sobie z belkami o średnicy30-35 cm, a te, które można kupić w Polsce, mają często dwa razy większy przekrój. W naszych zakładach możemy przerobić taki surowiec — deklaruje Steffen Zimny.

Z nowych taśm produkcyjnych w fabryce w Czarnej Wodzie zjeżdżać będą drewniane elementy konstrukcyjne LVL o wymiarach: 0,4 m szerokości, 1,2 m wysokości i nawet 18 m długości. Ponieważ są dwa razy bardziej wytrzymałe niż drewno lite, można z nich budować nie tylko hale, ale także kilku- czy kilkunastopiętrowe budynki — wyjaśnia prezes Steico.

Od lat 90., kiedy firma Steico pojawiła się w Polsce, zainwestowała u nas już ponad 150 mln EUR. Nie poprzestaje na tym. Oprócz uruchamianej hali budujejuż kolejny obiekt wart 45 mln EUR. Zakład, w którym znajdzie się suszarnia drewna oraz linia do układania forniru powinien ruszyć na przełomie tego i przyszłego roku. Firma Steico wykorzystuje także odpady powstające przy produkcji belek LVL. Wytwarza z nich materiały izolacyjne.

— W drugim zakładzie w Czarnkowie zaczynamy montaż linii do produkcji bardzo cienkich i lekkich elastycznych płyt izolacyjnych do wygłuszania — mówi Steffen Zimny. Zakład, którego budowa kosztować będzie w sumie 65 mln EUR (część z tej kwoty już wydano), testowo ma ruszyć wiosną 2018 r., a w czerwcu produkować będzie już na masową skalę.

OKIEM EKSPERTA

Skazani na prefabrykaty

RYSZARD KOWALSKI

prezes Związku Pracodawców — Producentów Materiałów dla Budownictwa

Negatywna opinia dotycząca domów z drewna w Polsce wynikała przede wszystkim z tego, że kiedyś były one budowane z materiałów bardzo niskiej jakości. Dlatego też w takich budynkach często pojawiała się wilgoć czy pleśń. Jednak na całym świecie, także w Polsce, mamy do czynienia z ogromnym postępem technologicznym, dzięki któremu powstają coraz lepsze materiały budowlane. Rosną również kwalifikacje wykonawców i poprawia się jakoś usług budowlanych. W efekcie stereotypy dotyczące drewnianych domów powoli odchodzą w przeszłość. Myślę, że jesteśmy skazani — w pozytywnym tego słowa znaczeniu — na prefabrykaty, w tym również drewniane, i budując będziemy z nich coraz częściej korzystać. Dlatego dobrze postrzegam inwestycje w produkcję tego typu wysokiej jakości materiałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane