Steinmeier nie przewiduje zaostrzenia sankcji wobec Rosji

PAP
opublikowano: 16-11-2014, 13:10

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Die Welt", że nie przewiduje zaostrzenia przez ministrów spraw zagranicznych UE na najbliższym spotkaniu w poniedziałek w Brukseli sankcji wobec Rosji.

"Tego nie ma teraz w programie" - powiedział Steinmeier. Przedmiotem dyskusji jest natomiast utworzenie listy z nazwiskami wschodnioukraińskich separatystów, wobec których można by zastosować restrykcje dotyczące dostępu do majątku (za granicą) i swobody podróżowania - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

Szefowie dyplomacji 28 krajów UE będą omawiać w poniedziałek w Brukseli sytuację na Ukrainie i kwestię sankcji.

Odnosząc się do sytuacji w Rosji, Steinmeier ocenił, że presja ekonomiczna na rosyjską gospodarkę jest już obecnie "znaczna". Wskazał na ucieczkę kapitału zagranicznego z Rosji, niepewność inwestorów, upadek rosyjskiej waluty oraz niską cenę ropy naftowej. Jak zaznaczył, Rosja nadal uprawia "demonstrację siły", wysyłając samoloty w kierunku granicy NATO i okręty wojenne w kierunku brzegów Australii. "To droga, która prowadzi na manowce" - zauważył Steinmeier.

Niemiecki minister spraw zagranicznych zasugerował konieczność poszukiwania nowych dróg w celu obniżenia napięć między UE a Rosją. Taką nową metodą mogłoby jego zdaniem być nawiązanie bezpośrednich kontaktów między Unią Europejską a kierowaną przez Rosją Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Spotkanie obu organizacji "jak równy z równym" mogłoby zdaniem ministra rozładować napiętą atmosferę. Jak dodał, jego sugestia spotkała się z poparciem prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa.

Steinmeier przyznał, że nie wie, czy Rosja zmierza w kierunku odizolowania się od całej wspólnoty międzynarodowej. Jego zdaniem konstruktywna postawa Moskwy w innych sprawach - chociażby w negocjacjach z Iranem - świadczy raczej o tym, że izolacja nie jest jej celem.

Frank-Walter Steinmeier
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane