Steinmeier: Plan stworzenia 4 mln miejsc pracy jest realistyczny

PAP
opublikowano: 03-08-2009, 20:49

Kandydat socjaldemokratów na kanclerza Niemiec, minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier uznał w  poniedziałek za "realistyczny" plan SPD stworzenia do 2020 roku 4 mln miejsc pracy, jeśli ugrupowanie to wygra wrześniowe wybory parlamentarne.

"Niektórzy krytykują te obietnice jako mało poważne, ale utworzenie 4 mln miejsc pracy jest realistyczne i planu tego broni wielu ekspertów" - oświadczył Steinmeier. Jak zaznaczył, samo państwo nie jest w stanie wygenerować tych miejsc, ale może stworzyć sprzyjające po temu warunki.

Utworzenie 4 mln miejsc pracy jest sztandarowym punktem 67-stronicowego "Planu dla Niemiec", przedstawionego w poniedziałek przez Steinmeiera.

Kandydat SPD na kanclerza widzi możliwość utworzenia 2 mln miejsc pracy w przemyśle, miliona w sektorze zdrowia (z powodu starzenia się społeczeństwa), pół miliona w rozrywce i kulturze, a pozostałych - w sektorze transportu, handlu i turystyki.

"Żadne inne państwo świata nie jest tak dobrze przygotowane jak Niemcy do dostarczania światu energooszczędnych i zgodnych z celami ekologicznymi produktów i sprzętu" - oświadczył Steinmeier, przedstawiając plan socjaldemokratów.

Jak dodał, niemiecki przemysł produkuje znakomite wyroby w dziedzinie wysokich technologii, np. informatyki, i dlatego przyszłe wysiłki zmierzające do zapewnienia pełnego zatrudnienia powinny prowadzić przez kształcenie profesjonalistów i ekspertów w tych sektorach.

Stworzeniu nowych miejsc pracy miałoby sprzyjać odwołanie się do "nowych technologii" związanych m.in. z ochroną środowiska, oszczędzaniem energii oraz modernizacją infrastruktury kraju.

Steinmeier obiecał też, że połowa stanowisk w rządzie, który wyłoniłby się po zwycięstwie socjaldemokratów w wyborach, przypadałaby na kobiety.

Propozycje Steinmeiera zyskały aprobatę związkowców i Zielonych, którzy w okresie piastowania stanowiska kanclerza przez Gerharda Schroedera byli koalicjantami SPD.

Prezes związku IG Metall Berthold Huber z szacunkiem odniósł się do faktu, że Steinemeier uznał tworzenie miejsc pracy za jeden ze swych priorytetów. Był to głos szczególnie cenny dla SPD, gdyż IG Metall w zeszłym tygodniu zapowiadał, że nie wystąpi z tradycyjną rekomendacją głosowania na SPD w wyborach.

CDU określiła natomiast plan Steinmeiera jako "katalog pobożnych życzeń".

Zatrudnienie jest obecnie tematem budzącym w Niemczech żywe emocje, bezrobocie dotyka bowiem 3,5 mln osób, czyli 8,2 proc. ludności w wieku aktywności zawodowej. Ekonomiści obawiają się pogorszenia sytuacji, gdy fabryki zaczną zwalniać ludzi zamiast - jak dotychczas - redukować czas pracy.

SPD, która od wojny rządziła w Niemczech na zmianę z chadekami, od 4 lat jest partnerem w rządzie kanclerz Angeli Merkel. Nie przysporzyło jej to popularności - chęć głosowania na chadecję w wyborach 27 września deklaruje tylko 23 proc. ankietowanych, podczas gdy w wyborach w 2005 roku CDU zdobyła 34,2 proc. głosów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane