Stena Line kupuje promy

Marcin Bołtryk
opublikowano: 2003-11-20 00:00

Stena Line wprowadza nowe jednostki na linię Göteborg – Travemunde. Nowe statki Stena Forerunner rozpoczną pracę od stycznia 2004.

Przedstawiciele koncernu zapewniają, że inwestycja wynosząca 54 mln EUR pozwoli zwiększyć powierzchnię ładunkową o 40 proc. Oba statki o powierzchni odpowiednio 2,7 tys. i 3 tys. metrów ładunkowych zastąpią dotychczasowe jednostki (Stena Carrier oraz Stena Freighter). Nowe jednostki oznaczają także wzmocnienie znaczenia portu Göteborg jako hubu dla ładunków pomiędzy Szwecją a kontynentem.

— Wprowadzenie nowych jednostek jest odpowiedzią na ciągły wzrost zainteresowania przewozami pomiędzy Szwecją a kontynentem. Nowa inwestycja jest częścią strategii Stena Line, która ma na celu wzmocnienie pozycji w segmencie przewozów frachtowych i jest zgodna z polityką UE, promującą przesuwanie ładunków z dróg na morze — mówi Gunnar Blomdahl, dyrektor zarządzający Stena Line.

Nowe statki stanowią część wartego ponad 430 mln EUR programu inwestycyjnego Stena Line, obejmującego m.in. rozbudowę portu Holyhead w Walii.

Stena Line posiada obecnie 17 linii promowych, obsługiwanych przez 32 promy typu ro-ro, ro-pax, promy pasażerskie oraz superszybkie promy typu HSS na trasach z Polski do Szwecji, z Niemiec do Szwecji, z Szwecji do Danii, z Danii do Norwegii, z Holandii do Anglii oraz z Anglii do Irlandii.

Stena Line Freight zajmuje się przewozami frachtowymi. Dla klientów w Polsce Stena Line Freight oferuje przewozy frachtowe (ciężarówek, naczep, kontenerów) na wszystkich liniach obsługiwanych przez Stena Line.