STGroup: teraz California

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-03-2000, 00:00

STGroup: teraz California

KOLEJNY GRACZ: Fuzje i przejęcia w branży IT prowadzą do dynamicznych zmian na rynku. By przejmować, a nie być przejmowanym, STGroup, którą kieruje Mirosław Tarasiewicz, postanowiła zwiększyć swój potencjał poprzez połączenie z California Computer. fot. Grzegorz Kawecki

Wrocławski dostawca sprzętu komputerowego, notowana na rynku równoległym spółka STGroup, planuje połączenie z warszawską firmą California Computer. Biorąc pod uwagę ostatnie deklaracje spółki, podjętą przez zarząd decyzję należy traktować jako początek większego zaangażowania się STGroup w procesy konsolidacyjne w branży IT.

Pierwsze ruchy ze strony wrocławskiego przedsiębiorstwa zostały już wykonane przed kilkoma tygodniami. Spółka zakupiła firmę Opt Info, która specjalizuje się w rezerwacjach biletów na międzynarodowe przewozy autokarowe. Na tej bazie STGroup zamierza rozszerzyć tę działalność o rezerwację miejsc na promach, koncertach czy też imprezach sportowych. Dodatkowo w styczniu podpisano umowę o utworzeniu spółki Voyager, która zajmie się świadczeniem usług internetowych. Inwestycje te mają pochłonąć w ciągu najbliższych 2-3 lat co najmniej 10 mln zł. Część z tych środków przeznaczona zostanie też na działalność w sieci, gdyż firma zgodnie z obowiązującą modą planuje zaistnieć na rynku usług typu B2B.

W ocenie zarządu STGroup, połączenie z California Computer pozwoli na zwiększenie udziałów w rynku dystrybucji oraz poprawę efektywności, co wynikać będzie z zoptymalizowania kosztów działalności. Zdaniem Mirosława Tarasiewicza, prezesa STGroup, dzięki połączeniu nowo powstała spółka zajmie jedną z czołowych pozycji na polskim rynku dostawców sprzętu.

Fuzja zostanie przeprowadzona poprzez przeniesienie majątku California Computer. W zamian za to udziałowcy warszawskiej firmy otrzymają akcje STGroup.

— Fuzje i przejęcia są obecnie wymogiem czasu. Rynek dystrybucyjny nie gwarantuje takiej dynamiki rozwoju jak chociażby usługi integratorskie czy też Internet. Dlatego każde wyjście poza dotychczasową działalność STGroup należy oceniać pozytywnie — uważa jeden z giełdowych analityków.

W ostatnim roku kalendarzowym STGroup osiągnęła przychody wysokości 239,7 mln zł. W przypadku California Computer analogiczne obroty sięgnęły poziomu 200 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / STGroup: teraz California