Stiglitz: Chiny są w lepszej pozycji niż USA

opublikowano: 23-03-2018, 12:44
aktualizacja: 23-03-2018, 12:45

Chiny nie mogą sobie pozwolić na słabość w relacjach z takim „tyranem” jak prezydent Donald Trump, bo polityka ustępstw doprowadzi tylko do kolejnych żądań, stwierdził noblista Joseph Stiglitz, były główny ekonomista Banku Światowego.

- Szczególnie kiedy ma się do czynienia z takim tyranem jak Trump nie jest dobrze odpowiedzieć słabo na zaczepkę – powiedział Stiglitz. – Wiemy od Monachium, do czego prowadzi polityka ustępstw. Może to inny rodzaj wojny, ale podczas wojny handlowej polityka ustępstw może prowadzić do pojawiania się kolejnych żądań – dodał.

Zobacz więcej

Joseph Stiglitz, fot. Bloomberg

Amerykański ekonomista uważa, że Chiny są w lepszej pozycji jeśli dojdzie do wybuchu wojny handlowej w pełnym wymiarze. Stiglitz wskazuje, że posiadają one odpowiednie instrumenty i środki aby pomóc ofiarom konfliktu handlowego. USA nimi nie dysponują.  

- Chiny siedzą na 3 bln USD rezerw, których mogą użyć, aby pomóc poszkodowanym – powiedział. – W USA nie mamy gospodarczego zaplecza, które pozwoliłoby zareagować w poszczególnych miejscach dotkniętych przez wojnę handlową. Fiskalne środki USA są ograniczone – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Stiglitz: Chiny są w lepszej pozycji niż USA