Stockman: będzie korekta o 40-70 proc.

opublikowano: 02-10-2017, 09:00
aktualizacja: 02-10-2017, 09:02

David Stockman podtrzymuje swoją prognozę korekty na rynkach akcji po tym jak rynek byka przekroczył 8 lat.

- Co siedem, osiem lat jest zawsze korekta i zwykle wynosi między 40 a 70 procent – powiedział znany komentator i były członek administracji Ronalda Reagana w CNBC. – Jeśli musisz zarabiać na życie, wyjdź z kasyna, bo to niebezpieczne miejsce – poinstruował giełdowych graczy.

Zobacz więcej

David Stockman

fot. Bloomberg

Stockman już wcześniej straszył nadejściem korekty. W czerwcu zapowiadał, że S&P500 może „łatwo” zejść do 1600 pkt., co oznaczało wówczas 34 proc. spadku. Obecnie indeks ma wartość prawie 2520 pkt.

Stockman przekonuje, że wzrost rynku akcji to efekt ultraluźnej polityki monetarnej banku centralnego USA.

- To bańka stworzona przez Fed – stwierdził. 

Jego zdaniem, za nadejściem korekty przemawia wysoka wycena akcji.

- To rynek na poziomie 24-krotności zysków według GAAP, 21-krotności zysków operacyjnych, 100 miesięcy ekspansji biznesu w sytuacji problemów w Waszyngtonie i banków centralnych nie podejmujących decyzji. Jest bardzo niewiele zachęt i jednocześnie wielkie ryzyko – powiedział Stockman.

Jego zdaniem, zmiany w podatkach, zapowiedziane przez prezydenta Donalda Trumpa, nie zapobiegną przecenie na rynku akcji. Uważa, że Wall Street niesłusznie zakłada, że zostaną one wprowadzone w życie.

- To fiskalna katastrofa. Kiedy Wall Street się temu przyjrzy zobaczy, że reforma nawet nie zbliży się do samosfinansowania – powiedział.

„Niedźwiedzie” prognozy Stockmana nie są przez niego podpierane jedynie argumentem o dysfunkcjonalności Waszyngtonu i Fed. Jest przekonany, że katalizatorem przeceny na rynkach akcji może być coś, czego nie jesteśmy w stanie obecnie przewidzieć. 

- Za starych czasów mieliśmy „czarnego łabędzia”, a teraz mamy „pomarańczowego łabędzia”, tego, co siedzi w Gabinecie Owalnym i nie przestaje tweetować, zakłócając cały proces i nie dając osiągnąć czegokolwiek – powiedział Stockman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu