Stockman wieszczy krach rynków akcji i kryptowalut

opublikowano: 02-01-2018, 08:00
aktualizacja: 02-01-2018, 08:00

Spektakularny krach na rynku kryptowalut i równie gwałtowną przecenę akcji prognozuje David Stockman, znany z kasandrycznych przepowiedni komentator, autor i były członek administracji Ronalda Reagana.

- To po prostu grupa naprawdę głupich spekulantów przekonanych, że drzewa rosną aż do nieba – skomentował Stockman sytuację na rynku kryptowalut w CNBC. – To się skończy spektakularnym krachem. Wszyscy ci późni inwestorzy mocno się sparzą i odbiorą właściwą lekcję – dodał.

David Stockman
David Stockman
fot. Bloomberg

Jego zdaniem, inwestorzy z rynku akcji powinni powinni się spodziewać „gigantycznej, horrendalnej burzy”. Już we wrześniu zapowiadał spadek o 40-70 proc., ale to się jak dotąd nie sprawdziło, a średnia Dow Jones zbliżyła się niedawno do poziomu 25000 pkt.

Stockman oskarża Fed i inne banki centralne o spowodowanie tak dużego wzrostu cen na rynkach akcji i kryptowalut. Przekonuje, że stoją za nim lata drukowania pieniędzy.

- Nie możemy myśleć o tym jako problemie regulacji, ale musimy zrozumieć, że to problem monetarny – powiedział. – To irracjonalny, przegrzany rynek jak nigdy dotąd – dodał.

Stockman uważa, że nie da się określić jak wysoko pójdzie kurs bitcoina.

- Nie mam pojęcia. Może się podwoić lub potroić wobec obecnego albo może spaść do zera. Ale najważniejsze jest to, że to nie jest realny pieniądz, bo pieniądz wykorzystywany do transakcji musi być stabilny – dodał.

Jego zdaniem uruchomienie przez CME i Cboe handlu kontraktami futures na bitcoina nie jest legitymizacją dla tej kryptowaluty.

- Kiedykolwiek Wall Street zobaczy możliwość dzielenia się owcą, widząc że zbliża się moment jej zarżnięcia ustawia się w kolejce aby skorzystać z okazji. To wszystko – powiedział. – Nie ma nic doceniającego w uruchomieniu rynku kontraktów futures. To po prostu próba załapania się na pociąg – dodał.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane