Stocznia w Młodym Mieście

Agnieszka Janas
opublikowano: 04-12-2007, 00:00

W sąsiedztwie Starego Miasta i portu, w sercu nowo powstającej dzielnicy Gdańska, budowany będzie olbrzymi projekt komercyjny.

Handel, gastronomia i mieszkania zamiast przemysłu stoczniowego

W sąsiedztwie Starego Miasta i portu, w sercu nowo powstającej dzielnicy Gdańska, budowany będzie olbrzymi projekt komercyjny.

Dwaj sprawdzeni w Polsce partnerzy deweloper TK Development oraz fundusz Meinl European Land, rozpoczną w 2008 r. budowę wielofunkcyjnego obiektu Stocznia. Jest się o co starać. W sąsiedztwie Stoczni (do 30 minut jazdy samochodem) mieszka ponad 500 tys. gdańszczan.

Zakupy i zabawa

Obiekt będzie realizowany w ramach projektu budowy nowej dzielnicy Młode Miasto w Gdańsku. Powstaje ona na postindustrialnych terenach stoczniowych — stąd nazwa oraz inspiracja architektoniczna obiektu.

Podstawą kompleksu będzie nowoczesna galeria handlowa z blisko 200 lokalami, z których część to sklepy do tej pory nieobecne na rynku gdańskim. Deweloper planuje, iż wśród najemców galerii znajdą się czołowe marki polskie i zagraniczne m.in.: Van Graaf, Cortefiel, Pedro del Hiero, River Island, Liu Jo, Ecco Kids. W centrum znajdzie się także oferta gastronomiczna oraz rozrywkowa, m.in. około 10 restauracji i kawiarni oraz kręgielnia. W obiekcie zlokalizowane zostanie też kino z 19 salami oraz trójwymiarowe kino typu 3D. Rozważane jest również wzbogacenie oferty o klub fitness oraz centrum spa.

W sumie powierzchnia najmu centrum handlowego wyniesie ponad 60 tys. mkw.

Pokój z widokiem

Deweloper zbuduje także dwa apartamentowce. Będzie w nich 356 mieszkań z widokiem na Zatokę Gdańską i Starówkę, a także budynek biurowy o powierzchni wynajmu około 15 tys. mkw. Do dyspozycji użytkowników obiektu powstanie również zespół parkingów zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach i na dachu.

Na postindustrialnych terenach Stoczni Gdańskiej dzielnica Młode Miasto będzie miała łącznie 73 ha powierzchni i jest największym przedsięwzięciem urbanistycznym w obszarze Metropolii Trójmiejskiej oraz jednym z największych w Polsce.

Na 23 ha powstanie gdański Technopark, a na pozostałych 50 ha znajdą się obiekty handlowe, rekreacyjne, biura, mieszkania oraz ważne obiekty użyteczności publicznej.

Dawne tereny stoczniowe decydują o tożsamości miejsca, wyrażającej się w przemysłowej architekturze zachowanych budynków — reliktach stanowiących wyróżnik dzielnicy, oraz o pamięci miejsca — nazwach ulic wywodzących się z dawnych zawodów stoczniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu