Czytasz dzięki

Stoczniowcy bez kwarantanny

Rząd zwolnił z obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny osoby wykonujące prace lub świadczące usługi na statkach oraz morskich platformach wydobywczych i wiertniczych na podstawie umów innych niż marynarskie.

To rozwiązanie nawet szersze niż postulowane przez zrzeszający polskie stocznie Związek Pracodawców Forum Okrętowe. Od wielu tygodni organizacja zabiegała o zwolnienie z kwarantanny pracowników serwisowych, którzy sprawdzają i przeprowadzają odbiór urządzeń montowanych na statkach w polskich stoczniach. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotrzymało zobowiązań.

— Konieczność skierowania tych pracowników na kwarantannę po przyjeździe do Polski opóźniała realizację kontraktów. Dzięki zwolnieniu będzie to przebiegać znacznie sprawniej — mówi Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor biura Forum Okrętowego.

Organizacja argumentowała, że skoro obecnie sytuacja pandemiczna, np. w Oslo, Kopenhadze, Szczecinie czy w Gdańsku, jest podobna, to utrzymywanie dwutygodniowej kwarantanny dla pracowników przyjeżdżających np. z Oslo do Gdańska jest niezasadne, skoro nie ma takiego obowiązku w podróżach służbowych wewnątrz kraju, np. ze Szczecina do Gdańska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane