Czytasz dzięki

Stołeczny biznes wybiera zachód

opublikowano: 12-06-2017, 22:00

Wola to najszybciej rozwijająca się dzielnica biznesowa w Polsce. Czy będzie drugim Mordorem?

Na Woli jest 38 biurowców o łącznej powierzchni ponad 600 tys. mkw. W 2021 r. podaż może sięgnąć nawet miliona mkw. — wynika z szacunków JLL. To tyle, ile oferuje tzw. Mordor, czyli Służewiec Przemysłowy, będący największym skupiskiem biurowym w Polsce.

DO POPRAWKI: Mimo znacznego pokrycia Woli planami miejscowymi 
wciąż brakuje spójnej wizji tego, jak dzielnica ma wyglądać i 
funkcjonować za kilka, kilkanaście lat — twierdzi Jan Jakub Zombirt, 
dyrektor w dziale doradztwa strategicznego JLL.
Zobacz więcej

DO POPRAWKI: Mimo znacznego pokrycia Woli planami miejscowymi wciąż brakuje spójnej wizji tego, jak dzielnica ma wyglądać i funkcjonować za kilka, kilkanaście lat — twierdzi Jan Jakub Zombirt, dyrektor w dziale doradztwa strategicznego JLL. Fot. ARC

— Środek ciężkości biznesowego centrum Warszawy przesuwa się na zachód. Zaniedbana do niedawna poprzemysłowa dzielnica dogęszcza się i nabiera metropolitalnego charakteru. Katalizatorem zmian była decyzja o budowie II linii metra, która przyspieszyła decyzje inwestycyjne wielu deweloperów biurowych, a w następnym etapie przyciągnęła dużych najemców — opowiada Jan Jakub Zombirt, dyrektor w dziale doradztwa strategicznego JLL.

Polski Manhattan

W ostatnich pięciu latach deweloperzy zbudowali na Woli ponad 250 tys. mkw. biur. Powstały tu największe inwestycje w historii polskiego rynku, m.in. Warsaw Spire.

W budowie są kolejne, np. Warsaw Hub, Generation Park, Spark, Spinnaker, Mennica Legacy Tower, Browary Warszawskie.

Deweloperzy i projektanci zapewniają, że dopasowują inwestycje do charakteru dzielnicy. Dotyczy to np. powstającego u zbiegu alei Prymasa Tysiąclecia i ulicy Obozowej biurowca Vector+ spółki City Level. — Jest ucieleśnieniem trwającego od 25 lat przekształcania warszawskiej Woli z dzielnicy mieszkaniowo-przemysłowej w zurbanizowaną wielkomiejską, łączącą wiele różnych sposobów zagospodarowania, w tym w szczególności wysoką zabudowę biurowo-usługową — mówi Mariusz Rutz, współwłaściciel JSK Architekci, która odpowiada za projekt Vectora+. Według danych JLL, w ostatnich trzech latach popyt na biura w tej części stolicy sięgnął 360 tys. mkw., z czego aż 279 tys. mkw. stanowiły nowe kontrakty i ekspansje. Wola jest popularnym kierunkiem relokacji najemców. W ostatnich latach na przeprowadzkę zdecydowały się m.in. firmy Samsung, Raiffeisen Polbank, Frontex, JLL, Agencja Rynku Rolnego, Benefit Systems i Stanley Black & Decker.

— W następnych latach powinno się utrzymać przenoszenie firm na Wolę, która jest droższa niż np. Służewiec Przemysłowy, jednak są w Warszawie firmy, będące w stanie zapłacić więcej za biuro z lepszym dojazdem i bardziej prestiżową lokalizacją — tłumaczy Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL.

Po sąsiedzku

Działający na Woli deweloperzy wnoszą nową jakość do krajobrazu miejskiego. Przykładem jest spółka Ghelamco, która wybudowała kompleks Warsaw Spire z dostępnym dla wszystkich placem Europejskim. Także inni deweloperzy chętnie działają na rzecz Woli, np. ostatnio Skanska razem z partnerami i mieszkańcami dzielnicy świętowała Tydzień Sąsiedzki, któremu towarzyszyły wernisaże, warsztaty, kino letnie i dancing. Impreza odbywała się na Placu CytryNowym przy biurowcu Spark i w kreatywnych przestrzeniach ArtBox i Przestrzeni Otwartej przy obiekcie Generation Park. Podczas finału, który odbył się 30 maja, deweloper wmurował kamienie węgielne pod oba biurowce.

— Od 20 lat aktywnie wspieramy rozwój Woli, tworząc dostępne dla wszystkich miejsca do pracy i spotkań. To w tej dzielnicy dostarczyliśmy już prawie 140 tys. mkw. biur, a kolejne 150 tys. mkw. jest w budowie. Wiele działań podejmujemy również we współpracy z miejscową społecznością, partnerami i lokalnymi fundacjami. Zależy nam na kreowaniu przestrzeni pełnych pozytywnych emocji, zielonych enklaw w biznesowym sercu Warszawy, które sprzyjają budowaniu relacji z naszymi sąsiadami — mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający spółki Skanska. Ostatnio przy ulicy Karolkowej można było obejrzeć plenerową wystawę fotografii „Siła Woli”. To zapis zmian, jakie zaszły w ostatnich latach w tej dzielnicy. Mecenasami były firmy deweloperskie Asbud i Okam.

— Urzeka mnie różnorodność Woli: nowoczesność uzupełnia historię, mieszkania przeplatają się z miejscami pracy, są tu knajpki i hotele, muzea, centra handlowe, ustronne i urokliwe skwerki oraz tętniące życiem place. Są szkoły i przedszkola, szpitale, place zabaw, galerie i showroomy znanych marek. Wola to miejsce, które nigdy nie pustoszeje. Tu toczy się życie. Tu skupia się dziś energia miasta — przekonuje Arie Koren, prezes firmy Okam.

Ryzyko „mordoryzacji”

Działania deweloperów na Woli wprowadzają jednak niewiele ładu w chaotyczną tkankę miejską dzielnicy — uważają eksperci z JLL. Na odbiór okolicy wpływa m.in. brak spójności architektonicznej i dłuższych pierzei, zła jakość nawierzchni ulic i chodników oraz brak uporządkowanych terenów zielonych.

— Niezbędne jest większe zaangażowanie miasta w tworzenie zadbanych przestrzeni. W długim czasie powstanie np. publicznych terenów zielonych spowoduje wzrost prestiżu dzielnicy, a więc i cen okolicznych gruntów oraz przyczyni się do lepszego postrzegania całej okolicy — przekonuje Jan Jakub Zombirt. Także piesi wychodzący ze stacji metra Rondo Daszyńskiego muszą się mierzyć z utrudnieniami, ponieważ wyjść nie ulokowano po wszystkich stronach ulicy Towarowej.

— Tysiące pracowników biur codziennie tracą cenne minuty w oczekiwaniu na przejście na drugą stronę ulicy. Jeśli zwężenie Towarowej okaże się niewykonalne, uważamy za zasadną budowę dodatkowych wejść do metra po wschodniej stronie ronda — mówi Jan Jakub Zombirt. Według ekspertów z JLL, w najbliższych kilku latach Woli nie grożą jednak negatywne następstwa braku zrównoważenia rozwoju dzielnicy, które od kilku lat można zaobserwować na Służewcu Przemysłowym. Wynika to m.in. z bardzo dobrej dostępności transportu publicznego, silnej tożsamości lokalnej i dużej dostępności zabudowy mieszkaniowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane