Stołeczny rynek bliski przesytu

opublikowano: 19-08-2014, 00:00

Biura Dane z rynku w Warszawie nie napawają optymizmem. Pustostanów wciąż przybywa

Zgodnie z danymi firmy Knight Frank, od kwietnia do czerwca 2014 r. w stolicy deweloperzy ukończyli budowę siedmiu biurowców o łącznej powierzchni 107,5 tys. mkw. To o ponad 40 proc. więcej niż przed rokiem. Ta sama analiza pokazuje jednak, że w drugim kwartale w stolicy wynajęto około 130,8 tys. mkw. biur. I tu pojawia się problem — wynik jest bowiem gorszy aż o 27 proc. od zeszłorocznego.

Wyświetl galerię [1/2]

FALA INWESTYCJI: W 2014 r. stołeczny rynek biurowy może powiększyć się o około 350 tys. mkw. Wysokie tempo rozwoju utrzyma się w latach 2015 i 2016, kiedy podaż będzie rosła średnio o około 300 tys. mkw. rocznie — uważa Mateusz Polkowski z JLL. [FOT. ARC]

W niebezpieczeństwie

Warszawa może się pochwalić już 4,3 mln mkw. nowoczesnych biur, a kolejne 614 tys. mkw. jest w budowie. Niestety wraz ze wzrostem podaży podnosi się wskaźnik powierzchni niewynajętej. Eksperci Knight Frank szacują, że przekroczył on już 15 proc., osiągając poziom najwyższy od 10 lat.

— Wobec tak znacznej liczby powstających biurowców współczynnik pustostanów będzie coraz większy. Według naszego najbardziej optymistycznego scenariusza, w połowie 2016 r. może sięgnąć 19 proc. Wszystko to spowoduje spadek czynszów w najbliższych latach — uważa Konrad Heidinger, starszy konsultant w dziale doradztwa i badań rynku CBRE.

Tę opinię podziela Dorota Ejsmont, dyrektor w dziale powierzchni biurowych Savills. — Czynsze będą spadać ze względu na rosnący współczynnik pustostanów i coraz większą popularność obrzeży centrum, czyli rejonu Placu Unii Lubelskiej, Dworca Gdańskiego czy ulicy Towarowej, gdzie czynsze są tylko nieznacznie wyższe niż na Mokotowie i dużo bardziej konkurencyjne w stosunku do ścisłego centrum — tłumaczy Dorota Ejsmont. Według danych Savills, umowne stawki czynszów w najlepszych budynkach biurowych w centrum stolicy wynoszą obecnie około 22 EUR za 1 mkw. miesięcznie, zaś w strefie południowo-zachodniej (Mokotów) jest to 14,50-15 EUR.

Krajowa tendencja

Problem z nadmiarem inwestycji biurowych jest nieco mniejszy poza Warszawą. Zgodnie z danymi JLL, w II kwartale 2014 r. w największych miastach (poza stolicą) oddano do użytku 68 tys. mkw. biur, a 531,4 tys. mkw. jest w budowie. Najwięcej obiektów powstaje w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście (67 proc. podaży). Wskaźniki powierzchni niewynajętej są jednak stabilne. Najniższy poziom pustostanów odnotowano w Krakowie (4,5 proc.), zaś najwyższy w Szczecinie (24,4 proc.). Największy spadek w ostatnim półroczu zaobserwowano w Łodzi (z 13,4 proc. do 9,2 proc.), która w 2013 r. była źródłem 85 proc. całego krajowego popytu. Jeśli chodzi o średnie czynsze, to według danych JLL najwyższe są w Krakowie (13,7-14 EUR) i Katowicach (12,5-13,75 EUR), zaś najniższe w Lublinie (10 EUR).

Drugie życie

Duża liczba nowych budów to nie jedyna tendencja, obserwowany na polskim rynku.

Coraz popularniejsze stają się także renowacje starych obiektów, np. w stolicy przechodzi je aż 62 tys. mkw. biurowców.

— Udział budynków po przebudowie w całej warszawskiej podaży wnosi około 10 proc. Tendencja polegająca na odnawianiu i dostosowywaniu starszych obiektów do potrzeb rynku będzie się utrzymywała. Łącznie w tym roku w Warszawie może przybyć około 350 tys. mkw. nowych i zmodernizowanych biur. Stołeczny rynek utrzyma wysokie tempo rozwoju również w latach 2015 i 2016, kiedy podaż będzie rosła średnio o około 300 tys. mkw. rocznie. Szacujemy, że w 2016 r. całkowite zasoby biur w Warszawie sięgną 5 mln mkw. — prognozuje Mateusz Polkowski, dyrektor w dziale badań rynku i doradztwa JLL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy