Stolica doceniła urok przedmieścia

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 10-02-2014, 00:00

Pod Warszawą można wybierać z ofert tańszych mieszkań, domów, a nawet apartamentów z gwarantowaną umową najmu.

Rynek nieruchomości zaczyna się ożywiać. Z raportu portalu Domy.pl wynika, że tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia liczba zainteresowanych ofertami sprzedaży mieszkań była o 40 proc. wyższa niż przed rokiem. — Ożywienie rynku mogliśmy obserwować już od kilku miesięcy. Wpłynęło na nie wiele czynników, w tym rekordowo niskie stopy procentowe, które przyczyniły się do poprawy wskaźników kredytowej dostępności mieszkań. Stawka WIBOR 3M (doliczana do marży kredytów mieszkaniowych) nadal utrzymuje się w granicach 2,7 proc. — mówi Łukasz Majcher z Włodarzewska Development.

Zobacz więcej

fot. Małgorzata Pstrągowska

Przybywa więc chętnych, również do zamieszkania na terenach podmiejskich, gdzie ceny są znacznie niższe. — Widoczne jest rosnące zainteresowanie rynkiem podwarszawskim wśród młodych małżeństw ze stolicy, które wraz z powiększeniem się rodziny potrzebują komfortowej przestrzeni — przyznaje Łukasz Majcher. Największym powodzeniem cieszą się miejscowości dobrze skomunikowane z Warszawą, położone przy liniach kolejowych — zwłaszcza że zaoszczędzić można na dojazdach do pracy własnym samochodem. Należą do nich: Pruszków, Piastów, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Ząbki, Wołomin czy Brwinów.

— Dane z rynku nieruchomości wskazują, że największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe, o powierzchni około 45-55 mkw. Przy wyborze lokalu pod Warszawą głównym kryterium jest dobra komunikacja i często możliwość kupienia większego metrażu w lepszej cenie — przyznaje Łukasz Majcher. Z danych opracowanych przez Rynekpierwotny.com wynika, że średnia cena mieszkania dwupokojowego w Warszawie wynosi 375 tys., a cena metra kwadratowego — 7,3 tys. zł. Wydatek na mieszkanie o powierzchni 55 mkw. poza miastem może być do 40 proc. niższy. W Brwinowie dwupokojowe mieszkanie można kupić już za niewiele ponad 228 tys. zł, a w Pruszkowie — za 282 tys. zł. Podobnie jest w Ząbkach.

Podwarszawskie nieruchomości pozwalają też na zarobek. W Sobieniach Królewskich przy polu golfowym Sobienie Królewskie Golf & Country Club trwa kolejny etap sprzedaży apartamentów, które będą oddawane do użytku w II kwartale. W każdym apartamentowcu znajduje się po pięć lokali o powierzchni od 50 do 76 mkw. Przy każdym jest balkon lub taras, a na najniższych kondygnacjach ogródek. Ceny nie są wygórowane — od 5,4 do 5,9 tys. zł. Golfiści mogą dodatkowo liczyć na 5 proc. rabatu. Największą atrakcją jest tu możliwość podpisania umowy najmu, na którym można zarabiać do 20 tys. zł rocznie. Chętnych na wynajem nie powinno brakować, ponieważ nie tylko pole golfowe jest atrakcją. W pobliżu znajduje się również hotel ze SPA, basenem, stadniną koni i kortami tenisowymi. Trzeba się jednak liczyć z dojazdem własnym środkiem lokomocji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy