Stolica Polski atrakcyjniejsza

RAV
opublikowano: 28-05-2010, 00:00

Wiedeń, Zurych i Genewa to czołówka najlepszych miasta do życia. Warszawa ulokowała się na 84. miejscu.

Wiedeń, Zurych i Genewa to czołówka najlepszych miasta do życia. Warszawa ulokowała się na 84. miejscu.

Z najnowszego rankingu "Worldwide Quality of Living" przygotowanego przez firmę doradczą Mercer, wynika, że drugi rok z rzędu najlepszym miastem pod względem jakości życia jest austriacki Wiedeń. Tuż za nim znalazły się szwajcarskie: Zurych oraz Genewa. Tymczasem na niechlubnym końcu listy uplasował się Bagdad, stolica Iraku.

— Wśród pierwszych 25 najwyżej ocenianych miast, aż 16 pochodzi z Europy, m in z Niemiec oraz Szwajcarii — mówi Slagin Parakatil z firmy Mercer.

Jego zdaniem, globlnie warunki jakości życia w minionym roku i pierwszej połowie obecnego pozostały względnie na tym samym poziomie. W niektórych regionach i krajach recesja gospodarcza odbiła się jednak negatywnie.

Stolica Polski jednak do nich nie należy. W ciągu roku udało się jej wspiąć o jedno oczko i ulokować się na 84. miejscu. Odległa pozycja to nie powód do ujmy, bo jesteśmy lepsi m.in. od Bratysławy (87.).

— Wskaźnikiem, który w ciągu ostatnich lat zdecydowanie poprawił się, jest dostępność centrów usługowych i handlowych. Natomiast wyzwaniem, tak jak w innych dużych europejskich miastach, jest poprawa bezpieczeństwa, usprawnienie transportu i komunikacji oraz ograniczenie zanieczyszczenia powietrza — uważa Mariana Huston z Mercer.

Ranking przygotowano na postawie 39 kryteriów, które wyznaczają jakość życia. Chodzi m.in. o stabilność polityczną, otoczenie gospodarcze, szkolnictwo i edukację, usługi publiczne i transportowe oraz warunki mieszkaniowe

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu