Stop biurokracji— apeluje biznes

opublikowano: 23-03-2016, 22:00

Gospodarka może rozwijać się jeszcze szybciej, ale warunkiem jest pokonanie polskiej hydry: biurokracji — twierdzą Pracodawcy RP

Nie silna konkurencja i nie braki kapitałowe są największym problemem polskich przedsiębiorców. Największą zmorą jest... biurokracja.

— Na co dzień borykamy się z niejasnymi przepisami, niestabilnym prawem, nadmierną papierologią, opieszałą administracją i niewydolnymi sądami. I to są dla polskich przedsiębiorców poważniejsze przeszkody niż ostra konkurencja. Od lat Polską rządzą urzędnicy. Trzeba wreszcie zlikwidować biurokratyzm — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Księga barier

Wspólnie z firmą doradczą Grant Thornton przedstawił wczoraj Białą Księgę „Stop biurokratyzmowi!”. Zawarta w niej analiza barier dla firm oraz propozycje reform zostaną przedstawione rządowi oraz klubom poselskim. Biała Księga jest efektem sondażu wśród uczestników styczniowego Polskiego Kongresu Gospodarczego. Wyniki tych badań dowodzą, że najbardziej uciążliwą barierą w rozwoju firm w naszym kraju jest nadprodukcja prawa i ciągłe jego zmiany. Najważniejszą zaś przyczyną nadmiernej biurokracji jest niska jego jakość.

— Źródeł polskiej biurokracji należy szukać w prawodawstwie. Nasz kraj cierpi na nadprodukcję prawa. Z naszych badań wynika, że w 2015 r. Polska wyprodukowała blisko 30 tys. stron aktów prawnych.

Pod tym względem jesteśmy liderem w UE. Produkujemy 56-krotnie więcej przepisów niż Szwecja — podkreśla Przemysław Polaczek, partner zarządzający Grant Thorntona. Żeby zapoznać się z wchodzącymi w życie przepisami, które dotyczą jego działalności, przeciętny polski przedsiębiorca musiałby każdego dnia przeznaczyć aż 3,5 godz.

Grzech pierworodny

Zarówno poprzedni, jak i obecny rząd unikają rzetelnych konsultacji projektów aktów prawnych z ekspertami, a to jest grzech pierworodny tworzenia kiepskiego prawa.

— Żeby tworzyć spójne, jednoznaczne i jasne prawo, już na wczesnym etapie należy prowadzić konsultacje społeczne projektów. Brakowało tego za poprzedniego rządu, ale obecny rząd też tego nie robi. Ważne projekty puszczane są jako poselskie. To prosta droga do produkcji bubli — twierdzi Andrzej Malinowski. Biała Księga zostanie zaprezentowana również Radzie Dialogu Społecznego (zastąpiła Komisję Trójstronną). Pracodawcy RP liczą na przekonanie jej do postulowanych zmian.

— Rekomendacje zawarte w Białej Księdze w dużej mierze pokrywają się z gospodarczym planem wicepremiera Morawieckiego. Mamy nadzieję, że zostaną wzięte pod uwagę przy realizacji tego planu — mówi Rafał Baniak, wiceszef Pracodawców RP. Dokument wskazuje konieczne z punktu widzenia przedsiębiorców zmiany w zakresie tworzenia prawa (w tym podatkowego i budowlanego), wsparcia rynku finansowego, uproszczenia zamówień publicznych, rozwoju sektora innowacji, zmian na rynku oraz w ochronie zdrowia. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu