Stop dla mięsa z psów i kotów

opublikowano: 01-12-2014, 00:00

Setki tysięcy Szwajcarów spożywa mięso z kotów i psów — twierdzą obrońcy praw zwierząt i chcą, by praktyka została zdelegalizowana.

W tym celu złożyli w parlamencie petycję podpisaną przez 16 tys. osób. Tomi Tomek, założyciel i prezes SOS Chats Noiraigue, twierdzi, że mięso kotów i psów spożywa około 3 proc. osób. W niektórych częściach kraju kot, przyrządzany podobnie jak królik — na białym winie z czosnkiem, jest jednym z punktów tradycyjnego bożonarodzeniowego menu.

Taką potrawę można spotkać w regionie Lucerny, Appenzell, Jurze i w kantonie Berno. Psie mięso natomiast trafia głównie do wyrobu wędlin i lekarstw na reumatyzm.

Choć według przepisów Urzędu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, nie można sprzedawać kociego i psiego mięsa, można je jednak spożywać z własnych zwierząt. SOS Chats Noiraigue w ubiegłym roku z powodzeniem przeprowadziła kampanię na rzecz zakazu sprzedaży futra z kotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane