Stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 11,8 proc.

PAP
opublikowano: 06-02-2008, 12:53

Stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 11,8 proc. z 11,4 proc. w grudniu - poinformowała PAP Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

"Tak jak co roku mamy lekki wzrost bezrobocia w zimie. Od lutego może zacząć się lekki odpływ bezrobotnych z rejestrów, choć to oczywiście zależy od tego, jaka będzie pogoda. Od marca odpływ będzie na pewno znacznie większy" - powiedziała PAP Ostrowska.

Dodała, że liczba bezrobotnych na koniec stycznia wyniosła 1.814,611 tys. osób. Największe bezrobocie odnotowano w województwach: warmińskim (19,7 proc.), zachodniopomorskim (17,2 proc.), a najniższe w Wielkopolsce (8,3 proc.) i Małopolsce (9,2 proc.).

"Zwykle miesiące na przełamie roku charakteryzują się wzrostem bezrobocia. Z informacji uzyskanych z powiatowych urzędów pracy wynika, że w styczniu rejestrowały się osoby kończące umowy, zawierane na czas określony, m.in. w budownictwie, transporcie i handlu. Prawdopodobnie zgłaszały się również osoby tymczasowo powracające na okres świąteczny z zagranicy, z zamiarem uzyskania na czas pobytu w kraju świadczenia zdrowotnego" - napisał resort pracy w komunikacie.

Liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu 2008 roku wyniosła 90,5 tys. i w porównaniu do grudnia 2007 wzrosła o 35,4 tys. czyli o 64,4 proc.

"Można zatem spodziewać się znacznej poprawy sytuacji w lutym bieżącego roku" - napisał resort pracy (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane