Stopy straszą inwestorów

Tadeusz Stasiuk
09-06-2006, 00:00

Na największych europejskich giełdach tąpnęło. W kilka minut po otwarciu handlu indeksy w Paryżu, Frankfurcie i Londynie spadły do najniższych poziomów od roku. Podobnie było kilka godzin wcześniej w Azji. Wyprzedaż akcji wywołały obawy o negatywny wpływ na światową gospodarkę coraz wyższych stóp procentowych po obu stronach Atlantyku. Wczoraj stopy podniósł Europejski Bank Centralny. Nastrojów nie poprawiła nawet informacja o śmierci jednego z najważniejszych przywódców Al-Kaidy, co znalazło odbicie w spadku notowań ropy. Dopiero przed otwarciem sesji w USA parkiety zaczęły odreagowywać.

Na cenzurowanym znalazły się głównie spółki wydobywcze. To rezultat ich silnego uzależnienia od cyklów koniunkturalnych. Akcje BHP Billiton i Rio Tinto staniały ponad 4 proc. Jeszcze bardziej spadły akcje szwajcarskiego koncernu Xstrata (ponad 7 proc.). Mocno po kieszeni dostali także posiadacze walorów spółek paliwowych. Kurs papierów BP spadał o ponad 3 proc. O blisko 5 proc. staniały akcje Cairn Energy, spółki eksploatującej złoża roponośne w Azji. Na wartości traciły papiery Vodafone, największego operatora telefonii komórkowej na świecie. Prezes Verizon Comm poinformował, że amerykański gigant może przez kilka najbliższych lat nie odkupić należących do brytyjskiej spółki udziałów w ich joint venture. Na niemieckiej giełdzie bardzo słaby dzień miał koncern stalowy ThyssenKrupp i producent ciężarówek MAN.

Początek handlu w USA też zaczął się na minusie. Okazało się, że nowych bezrobotnych było mniej, niż oczekiwali ekonomiści. Wygląda na to, że sytuacja na rynku pracy jest dobra. A to może być pretekstem dla Fed do zaostrzenia polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Stopy straszą inwestorów