Stopy w dół o 0,75 pkt proc.!

opublikowano: 27-01-2009, 14:45

Dobra wiadomość dla wszystkich zadłużonych w złotych. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o kolejne 0,75 pkt proc. I to nie koniec.

- RPP obniżyła stopy procentowe o 75 punktów bazowych, referencyjna wyniesie nie mniej niż 4,25 proc. - podał NBP w komunikacie.

- Rada nadrabia stracony czas. Taka decyzja jest poniekąd przyznaniem przez Radę, iż skala spowolnienia gospodarczego jest znacznie głębsza niż oczekiwano. Dane makroekonomiczne za ostatnie dwa miesiące 2008 roku były generalnie bardzo słabe, a ostatnie badania koniunktury pokazały spory pesymizm ze strony przedsiębiorstw - komentuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

- Ta decyzja sugeruje, że Rada z zererwą patrzy na tracącego złotego. To rozsądne. Chronienie złotego stopami w obecnej sytuacji nie ma sensu - dodaje Rafał Benecki, analityk ING BŚK.

Analitycy oczekiwali na ogół, że RPP obniży dziś stopy procentowe o 0,5 pkt. proc. (tak prognozowali m.in. analitycy Raiffeisen Banku).
- Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi członków RPP, nie można wykluczyć wniosku o cięcie w wysokości 75 pkt baz. Pytanie, czy znajdzie się większość, aby poprzeć taką obniżkę – mówiła tuż przed posiedzeniem RPP Marta Petka-Zagajewska, analityk Raiffeisen Bank Polska.

Wszyscy z piętnastu ankietowanych przez PAP ekonomistów spodziewali się obniżenia stóp procentowych w styczniu, choć większość oczekiwała mniejszej redukcji. Dziewięciu ekonomistów prognozowało obniżkę o 50 pkt bazowych, sześciu oczekiwało, że wyniesie ona 75 pkt bazowych.

Według analityków dzisiejsza decyzja RPP nie jest ostatnią. "Jest wielce prawdopodobne, że mimo obniżenia stóp w ciągu ostatnich dwóch miesięcy łącznie o 150 bp, będą one obniżane również w lutym i w marcu. Jest też coraz bardziej prawdopodobnym, że stopy zostaną obniżone w tym roku przynajmniej do poziomu 3 proc. ( z obecnych 4.25 proc.)" - czytamy w komentarzu Przemysława Kwietnia.

Jeszcze większych obniżek spodziewa się Rafał Benecki, analityk ING BŚK. "Spodziewam się, że stopy procentowe spadną do 2,75-3 proc. już na koniec I półrocza tego roku - prognozuje Benecki.

Złoty zareagował na decyzję RPP niewielkim spadkiem wartości. Za euro trzeba zapłacić 4,36 zł, a dolara - 3,3 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane