Stopy w USA bez zmian

opublikowano: 21-09-2016, 20:00

Amerykańskie władze monetarne ponownie wykazały się daleko posuniętą ostrożnością i postanowiły utrzymać dotychczasowy poziom stóp procentowych.

Decyzja zapadła stosunkiem głosów 7 do 3.

Zobacz więcej

FOMC

Bloomberg

Podczas zakończonego w środę dwudniowego posiedzenia, Komitet Otwartego Rynku (FOMC), organ Rezerwy Federalnej (FED) odpowiedzialny za politykę monetarną powstrzymał się od podwyżki ceny pieniądza, sygnalizując jednak rosnące prawdopodobieństwo takiego ruchu podczas następnych spotkań, podkreślając, że do końca roku taka decyzja może być podjęta.

Środowa decyzja jest zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów i analityków. Ostatnie szacunki zakładały bowiem zaledwie 15-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp we wrześniu i niemal 60 proc. za trzy miesiące. 

Po dzisiejszej „neutralnej” decyzji główna stopa benchmarkowa dla funduszy Fed nadal kształtować się będzie na poziomie 0,25-0,5 proc.

 Rezerwa Federalna obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych na cały 2016 r. z 2,0 do 1,8 proc. Bez zmian pozostały projekcje na 2017 i 2018 r. z przewidywanym wzrostem na poziomie 2 proc. w obu latach.

Fed przyjął też scenariusz zakładający jedną podwyżkę stóp w 2016 r. i dwie w roku 2017. Poprzednio zakładano trzy podwyżki w przyszłym roku.

"Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) ocenia, iż czynniki przemawiające za podwyżką stóp procentowych uległy wzmocnieniu, lecz na tę chwilę zdecydowano się, by poczekać na kolejne dowody dalszej poprawy w kierunku celów" - napisano w komunikacie Fed wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

„Krótkoterminowe ryzyka dla gospodarki amerykańskiej są z grubsza zbalansowane” - dodano. W poprzednim komunikacie napisano, iż ryzyka "uległy zmniejszeniu".

Fed jednocześnie powtórzył stwierdzanie, użyte w poprzednim komunikacie, że amerykańscy bankierzy centralni wciąż uważnie obserwują inflację oraz rozwój sytuacji w światowej gospodarce.

Fed wskazał też, że dalszej poprawie uległa sytuacja na rynku pracy w USA.

„Informacje otrzymane przez FOMC od ostatniego posiedzenia w lipcu wskazują, że rynek pracy w dalszym ciągu ulegał wzmocnieniu, a wzrost aktywności gospodarczej przyspieszył wobec niewielkiego tempa wzrostu z pierwszej połowy roku” – napisano w komunikacie Fed.

"Mimo iż bezrobocie uległo niewielkiej zmianie w ostatnich miesiącach, to średni przyrost miejsc pracy był solidny" - dodano.

Kolejne posiedzenie FOMC przewidziane jest na 1-2 listopada, jednak ze względu na bliski termin wyborów prezydenckich w USA ekonomiści nie oczekują po nim niczego istotnego. Dopiero na następnym zaplanowanym na 13-14 grudnia mogą zapaść ważne decyzje o zaostrzeniu polityki pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stopy w USA bez zmian