Stopy wzrosną szybciej, niż się wydaje

opublikowano: 25-10-2017, 16:45

- Wygląda na to, że pierwsza podwyżka stóp jest coraz bliżej - mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. Jego zdaniem może być to kwestia nawet 9 miesięcy, czyli okolic połowy przyszłego roku.

Do tej pory rynek spodziewał się zacieśnienia polityki pieniężnej przez RPP bliżej końca przyszłego roku. Ale, jak zaznacza Piotr Bujak, nastawienie wewnątrz Rady zmienia się.

- Większość członków rady nie wierzyła w tak dobry scenariusz dla polskiej gospodarki, a co ważniejsze nie wierzyła w to, że napięcia na rynku pracy będą tak duże - mówi Piotr Bujak. Jego zdaniem podwyżkę stóp może w takiej sytuacji poprzeć nawet "gołębio" nastawiony do polityki pieniężnej prezes NBP Adam Glapiński. - Nie zdziwię się, jeśli prezes NBP dołączy do tych członków Rady, którzy chcieliby podnosić stopy procentowe w przyszłym roku. Trzeba natomiast oddać mu honor, że nie mówił o podwyżkach wcześniej, gdyż taki głos mógłby przyczynić się do nadmiernego umocnienia złotego - mówi Bujak.

Piotra Bujaka pytamy też o:
- to jak duża będzie presja płacowa w Polsce
- czy sytuacja na rynku pracy nie podkopie pozycji konkurencyjnej polskich firm, które inwestują z oporami, a na pensje będą wydawać więcej
- o nadchodzący renesans inwestycyjny i prognozy wzrostu gospodarczego

<style>.lemonwhale-embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width:100%; }.lemonwhale-embed-container iframe { position: absolute; top: 0; left:0; width: 100%; height: 100%; }</style><div class="lemonwhale-embed-container"><iframe src="//ljsp.lwcdn.com/api/video/embed.jsp?id=b18a10b1-4e4f-419c-9d40-284379e225e4&pi=77bd8520-9dbf-440a-8097-5cc6e7fa7659" frameborder="0" webkitAllowFullScreen mozallowfullscreen allowFullScreen></iframe></div>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane