Strach przed mutacją koronawirusa zdominował Wall Street

ARŻ
opublikowano: 21-12-2020, 22:35

Długo oczekiwany pakiet nowych bodźców fiskalnych jest już na ostatniej prostej. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin stwierdził nawet, że pierwsze wypłaty z programów pomocowych spodziewane są już w przyszłym tygodniu. Ta informacja, w połączeniu z zatwierdzeniem szczepionek Pfizera i BionTechu w UE, nie zdołała jednak stłumić lęków inwestorów przed nową mutacją koronawirusa wykrytą m.in. w Wielkiej Brytanii.

Wall Street, NYSE
Wall Street, NYSE

Demokraci i Republikanie po wielomiesięcznych sporach osiągnęli porozumienie w sprawie programów pomocowych o wartości 900 mld USD. Dystrybucja środków ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu i obejmuje pomoc dla bezrobotnych, małych przedsiębiorców, linii lotniczych i firm transportowych.

Pojawienie się nowego, wysoce zaraźliwego szczepu koronawirusa w Wielkiej Brytanii przyćmiło entuzjazm wynikający z bodźców fiskalnych i zatwierdzenia szczepionki Pfizera i BionTechu przez europejskie organy regulacyjne. Wykrycie kolejnej mutacji SARS-CoV-2 budzi obawy o kolejne przestoje, m.in. na rynku surowcowym i skłoniło kraje na całym świecie do zamknięcia drzwi przed podróżnymi z Wielkiej Brytanii.

Poniedziałek był dniem debiutu Tesli w S&P; 500. Producent aut elektrycznych stał się najwyżej wycenianą firmą włączoną do indeksu. Nawet po spadku w dniu debiutu o 4,6 proc. stanowi 1,69 proc. ogółu jego wartości.

Sesję do udanych mogą zaliczyć banki. Po wzroście o 6,13 proc. akcje Goldman Sachs przekroczyły cenę sprzed wybuchu pandemii. Morgan Stanley zyskał 5,69 proc., JPMorgan 3,75 proc., Bank of America 3,75 proc., Citigroup 3,67 proc., a Wells Fargo 1,86 proc.

Środowe notowania zakończyły się mieszanie dla technologicznych blue chipów. Zyskały m.in. Microsoft (+1,83 proc.) Apple (+1,24 proc.), Google (+0,48 proc.), Nvidia ( +0,45 proc.) i Amazon (+0,14 proc.), a straciły Intel (-2,32 proc.), Twitter (-2,20 proc.), Facebook (-1,31 proc.), Cisco (-1,23 proc.) i Netflix (-1,04 proc.)

Wykrycie nowego szczepu koronawirusa i wprowadzone w związku z tym ograniczenia spowodowały małe trzęsienie ziemi na rynku ropy. Handlowcy obawiają się ponownego spadku popytu na surowiec. Baryłka WTI staniała o 2,3 proc. w porównaniu z piątkowym zamknięciem i kosztowała 47,97 USD. Spadki cen złota były mniej dotkliwie. Za uncję trzeba było zapłacić 1882,30 USD, o 0,3 proc. mniej niż w trakcie poprzedniego notowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane