Strach przed UE

Agnieszka Morawiecka
31-10-2003, 00:00

Rosja i kraje WNP mogą stracić na wejściu Polski do UE — obawiają się rosyjscy eksperci. Przedstawiciele polskiego rządu uspokajają.

Przyszłoroczna akcesja Polski do Unii Europejskiej może poważnie zachwiać wymianą handlową z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), a przede wszystkim z Rosją — twierdzą przedstawiciele rosyjskiego świata biznesu i polityki.

— Chcemy nowych umów oraz współpracy z Rosją i WNP nie kolidujących z naszym członkostwem w Unii Europejskiej — uspokaja Jacek Piechota, wiceminister gospodarki i pracy.

Polacy i Rosjanie są zgodni — dotychczasowa współpraca gospodarcza państw sprowadzała i nadal sprowadza się do zwykłej wymiany towarowej. Tymczasem należy wzmocnić zainteresowanie inwestycyjne, realizować wspólne programy i doprowadzić do stałych powiązań producentów z poszczególnych krajów i regionów.

Zdaniem Nikołaja Zachmatowa, radcy handlowego Federacji Rosyjskiej w Polsce, mimo dobrych wyników z wymiany handlowej, wciąż bardzo dotkliwy jest problem braku inwestycji zarówno ze strony Polski, jak i Rosji. Szczególnie zaś rażący jest brak współpracy obu krajów w sferze usług.

— W Polsce nie ma żadnego rosyjskiego banku, a w Rosji żadnej polskiej instytucji świadczącej usługi bankowe — podkreśla Nikołaj Zachmatow.

Jego zdaniem, akcesja Polski do UE spowoduje zdeklasowanie polskich firm na rynku europejskim oraz marginalizację Polski w kontaktach handlowych z Rosją. Przeciwnego zdania jest Jacek Piechota.

— Polskim producentom zależy na kontaktach handlowych z Rosją i krajami WNP. Nasze wejście do UE oznacza obniżenie w znacznej mierze cen towarów, co — mamy nadzieję — będzie sprzyjać naszej wymianie handlowej ze wschodnimi sąsiadami — podkreśla Jacek Piechota.

Dodaje, że ubiegły rok był udany. Eksport Polski do krajów WNP wzrósł o ponad 17 proc. Również po ośmiu miesiącach tego roku nasz eksport na rynki wschodnie zwiększył się o 26 proc., a do Rosji o ponad 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Strach przed UE