Czytasz dzięki

Strach zabija inwestycje MŚP

opublikowano: 15-07-2019, 22:00

Zaledwie 21 proc. małych i średnich przedsiębiorców planuje inwestowanie. Może być to efektem obaw o zbliżające się spowolnienie.

Spada optymizm przedsiębiorców — wynika z badania Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). W trzecim kwartale tego roku wartość Barometru EFL wyniosła 52,2 pkt. To o 2,3 pkt mniej niż kwartał wcześniej oraz o 0,7 pkt mniej niż przed rokiem. Barometr EFL jest wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu. Jego wyniki mogą wynosić od 0 do 100 pkt. Wartości powyżej 50 pkt oznaczają pozytywny kierunek zmian, a poniżej — negatywny. Radosław Kuczyński, wiceprezes EFL, zwraca uwagę, że barometr wciąż przekracza 50 pkt., co oznacza, że pomimo gorszych prognoz małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

— Kondycję sektora mikro-, małych i średnich firm w EFL monitorujemy już piąty rok i śmiało możemy wskazać na cykliczną powtarzalność wyników. Zgodnie z nią między drugim a trzecim kwartałem następuje obniżenie głównego wskaźnika, co zaobserwowaliśmy również w tym roku — mówi Radosław Kuczyński.

Przy tym za tak niską jego wartość odpowiadają przede wszystkim słabe oceny planowanych inwestycji. Tylko 21,1 proc. przedsiębiorców spodziewa się ich wzrostu. Więcej zarządzających firmami obawia się raczej spadku (28,2 proc.). Podobny odsetek firm wskazywał na to również w ciągu dwóch poprzednich kwartałów.

— Tak słabych prognoz i długo trwającego inwestycyjnego pesymizmu nie było od początku realizacji badania — zwraca uwagę Radosław Kuczyński.

Jego zdaniem może to wskazywać, że MŚP obawiają się spowolnienia w Polsce. Największymi pesymistami są najmniejsze firmy zatrudniające do 9 osób, wśród których ponad 31 proc. obawia się spadku inwestycji, a tylko niecałe 18 proc. liczy na ich wzrost. W przypadku małych firm niecałe 31 proc. zapytanych wskazało na spadek inwestycji, a 19 proc. na ich wzrost. Największymi optymistami są średnie firmy, wśród których więcej przedsiębiorców planuje zwiększenie inwestycji niż ich zmniejszenie (28 proc. vs 21 proc.). Przy tym największa część MŚP nie spodziewa się żadnych zmian w obszarze inwestycji (42,7 proc.).

W przypadku oceny poziomu sprzedaży odsetek optymistów spadł, jednak wciąż jest jednym z lepszych wyników w historii pomiaru od 2015 r. Na większe zamówienia liczy 33,4 proc. zapytanych przedsiębiorców, o 6,6 pkt proc. mniej niż w drugim kwartale tego roku. Co więcej, wciąż utrzymuje się dosyć duża przewaga optymistów nad pesymistami wynosząca blisko 15 pkt proc.

W przypadku oceny płynności finansowej odsetek optymistów spadł o ponad 6 pkt proc. i wyniósł 19 proc. Zmiany w prognozach dotyczących finansowania zewnętrznego pozostają niewielkie od co najmniej pięciu kwartałów (odsetek optymistów sięgał w nich do 9 do 12 proc.).

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu