Straszył banki, został bankowcem

Konrad Raczkowski zapowiadał bankowe bankructwa i stracił fotel wiceministra. Szybko znalazł pracę — w państwowym banku, który... wymaga naprawy.

Początek marca, debata w Szkole Głównej Handlowej (SGH) na temat planów wprowadzenia przez nową ekipę rządzącą podatku bankowego. Głównym prelegentem jest Konrad Raczkowski, wiceminister finansów, który nadzoruje prace nad nową daniną.

RZĄDZI I RADZI: Konrad Raczkowski od lat był w gronie ekspertów PiS, 
które pracowało nad programami wyborczymi partii. Zasiada w Narodowej 
Radzie Rozwoju przy prezydencie. W kampanii był wymieniany wśród 
polityków obecnej władzy jako jeden z kandydatów do objęcia fotela szefa
 finansów.
Zobacz więcej

RZĄDZI I RADZI: Konrad Raczkowski od lat był w gronie ekspertów PiS, które pracowało nad programami wyborczymi partii. Zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie. W kampanii był wymieniany wśród polityków obecnej władzy jako jeden z kandydatów do objęcia fotela szefa finansów. ARC

— (…) Kilka banków jest „toksycznych” i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy — mówię tu o bankach, które już upadły, i wypłatach z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłość kilku banków. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle — mówił wiceminister cytowany przez PAP.

Bankowe roszady

Wypowiedź wywołała spore zamieszanie. Do tablicy poczuła się wywołana KNF, która uspokajała, że banki są stabilne. Także Paweł Szałamacha zapewnił, że nic złego się nie dzieje, i wezwał podwładnego do złożenia wyjaśnień. Nie przekonały one jednak szefa resortu finansów i na biurko premiera trafił wniosek o dymisję, którą Beata Szydło podpisała 8 marca. Konrad Raczkowski długo nie czekał na nowe zajęcie — jeszcze w tym samym miesiącu znalazł pracę w sektorze bankowym, a konkretnie kontrolowanym przez państwo Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

— Profesor Konrad Raczkowski pełni w banku funkcję dyrektora zarządzającego pionem finansów. Koordynował prace nad przygotowaniem ramowej strategii rozwoju banku na lata 2016-20, która została przyjęta przez radę nadzorczą 20 kwietnia, a obecnie nadzoruje prace nad prowadzoną w banku optymalizacją kosztową — informuje biuro prasowe BOŚ. Podlegają mu departamenty: kontrolingu i informacji zarządczej oraz rachunkowości. Z głównym zainteresowanym nie udało nam się skontaktować.

W BOŚ, podobnie jak w zdecydowanej większości kontrolowanych przez państwo spółek, kadrowa miotła pracowała sprawnie. W połowie lutego z bankiem pożegnał się prezes Dariusz Daniluk, na którego miejsce 23 marca jako wiceprezes i p.o. prezesa przyszedł Stanisław Kluza, w przeszłości m.in. szef KNF i minister finansów w poprzednim rządzie Prawa i Sprawiedliwości (PiS). W marcu, tuż po odwołaniu ze stanowiska wiceministra finansów, zespół banku zasilił Konrad Raczkowski. Z informacji zamieszczonych na jego profilu w serwisie społecznościowym LinkedIn wynika, że jest też szefem doradców prezesa. W kwietniu został także przewodniczącym rady nadzorczej Domu Maklerskiego BOŚ.

Świętokrzyska zdziwiona

Proszący o anonimowość rozmówcy z resortu finansów nie kryją zdziwienia, że Konrad Raczkowski tak szybko znalazł zatrudnienie w spółce skarbu państwa.

— Wypowiedź na temat banków, w czasie kiedy pracowaliśmy nad podatkiem i odpieraliśmy zarzuty, że w niektórych instytucjach będą straty, były skrajnie nieodpowiedzialne. Dymisja miała przyczyny merytoryczne — mówi nasz informator. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że współpraca ministra i wiceministra niemal od początku nie układała się najlepiej. Paweł Szałamacha wstrzymywał prace nad przygotowanym pod okiem Konrada Raczkowskiego dokumentem „Główne rozwiązania prawno- -podatkowe naprawy dochodów podatkowych RP”.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu