Strata netto KHW wyniosła 109,5 mln zł w I półroczu 2015 r.

ISBNews
opublikowano: 28-07-2015, 13:25

Katowicki Holding Węglowy (KHW) wypracował wynik finansowy netto na poziomie minus 109,5 mln zł w I półroczu 2015 r., podała spółka.

Wynik EBITDA spółki wyniósł 396,13 mln zł. Nakłady inwestycyjne w I półroczu wyniosły 316,64 mln zł, a free cash flow – 79,49 mln zł, podano także.

"Ogólnie sytuacja po połowie roku jest trudna. Wobec spadku cen na rynku węgla musimy szybko podejmować decyzje, których efekty będziemy mogli zweryfikować dopiero za jakiś czas. Jednak wyraźnie już widać, że obrany przez nas kierunek zmian jest zasadny. Wobec tego co się obecnie dzieje, gdyby nie te zmiany, gdyby nie wysiłek wkładany w spółce w kolejne przekształcenia, znajdowalibyśmy się na znacznie gorszej pozycji" – skomentował wyniki prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk, cytowany w komunikacie.

W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2015 kopalnie KHW wydobyły 5,28 mln ton węgla. Jego zapasy na zwałach wyniosły (na 30 czerwca) 804,5 tys. ton. KHW sprzedał w tym okresie 5,15 mln ton węgla, uzyskując średnia cenę 11,60 zł/GJ.

Dostosowując się do zmiennej sytuacji gospodarczej spółka skupia się na wydobywaniu węgla o najlepszych parametrach i rezygnuje z eksploatacji pokładów, w wypadku których z różnych powodów - związanych głównie z bezpieczeństwem pracy i jakością produktu - koszt wydobycia przewyższa cenę, jaką można uzyskać za węgiel, podano także w materiale.

Katowicki Holding Węglowy grupuje cztery nowoczesne kopalnie węgla kamiennego: KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Murcki-Staszic, KWK Wieczorek oraz KWK Wujek. Udziały w KWK Kazimierz-Juliusz zostały w listopadzie 2014 r. przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane