Stratedzy nie sądzą, że umocnienie franka jest trwałe

opublikowano: 23-05-2018, 08:19
aktualizacja: 23-05-2018, 08:21

Po tym jak szwajcarski frank osłabł wobec euro w minionym miesiącu do poziomu sprzed „frankogeddonu” nastąpiło jego wyraźne umocnienie. Stratedzy uważają, że nie będzie jednak trwałe.

Od testowania 1,20 CHF za euro w kwietniu frank szwajcarski umocnił się o 2,6 proc. We wtorek EUR/CHF spadł po raz pierwszy od marca poniżej 1,17. Obecnie kurs euro wynosi 1,1676 CHF.

Notowania EUR/CHF przez ostatni miesiąc
Zobacz więcej

Notowania EUR/CHF przez ostatni miesiąc

Andreas Steno Larsen, strateg Nordea Banku uważa jednak, że ryzyko związane z wydarzeniami we Włoszech jest już uwzględnione w notowaniach szwajcarskiej waluty i jest jedynie kwestią czasu zanim zacznie słabnąć wobec euro. Larsen prognozuje powrót EUR/CHF do 1,18-1,19 do końca roku. Podobną prognozę przedstawił także Canadian Imperial Bank of Commerce.

- Jest element poszukiwania „spokojniejszych wód” w umocnieniu franka – uważa Jeremy Stretch, szef strategii rynku walut G-10 w Canadian Imperial. – Z czasem zobaczymy marsz eurofranka wyżej. Spowoduje to wygładzenie bruzd na czole prezesa SNB, który prawdopodobnie byłby bardziej zaniepokojony 1,17 i zmieniłby to chętnie na 1,19 lub 1,20 – dodał.

Stretch uważa, że „rozsądnym poziomem wsparcia” jest 1,1680-1,1690 CHF za euro. Spodziewa się 1,19 CHF za euro na koniec roku. 

Dane rynkowe przemawiają za tym, że umocnienie franka będzie coraz trudniejsze. Zarządzający aktywami zwiększają zakłady na jego osłabienie. Takie pozycje netto były rekordowe w tygodniu zakończonym 15 maja. Andreas Steno Larsen z Nordea Banku oczekuje, że ewentualne umocnienie franka do 1,16 za euro spowodowałoby interwencję banku centralnego Szwajcarii.

- Jest jakby granica na poziomie 1,1650 i jeśli przekroczymy ten rubikon to być może niezadowolenie SNB stanie się trochę bardziej widoczne – powiedział Stretch z CIBC.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Stratedzy nie sądzą, że umocnienie franka jest trwałe