Strategie private equity a otoczenie gospodarcze

Materiał sponsorowany
opublikowano: 2013-12-20 00:00

Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 r. Działa w sektorach private equity i nieruchomości komercyjnych.

W obszarze private equity zarządza funduszem typu evergreen — należącym do partnerów, jedynych udziałowców strategiczny firmy. Oznacza to, że inwestycje finansowane są wyłącznie przez właścicieli funduszu. Całkowita wartość aktywów Penty wyniosła w 2012 r. 5,9 mld EUR, a łączne przychody spółek portfelowych,zatrudniających 33 tys. osób, sięgnęły 4,4 mld EUR. Penta inwestuje w sektory: detaliczny, ochrony zdrowia, lotniczy, budowy maszyn i narzędzi oraz rozrywkowy, jak również w projekty bankowe. Firma działa w kilkunastu krajach Europy, ma biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium.

Na polskim rynku Penta obecna jest Partnerzy w obszarze private equity od 2007 r. Obecnie portfolio inwestycyjne w Polsce obejmuje takie podmioty, jak: Dr. Max, Fortuna zakłady bukmacherskie, Grupa Empik Media & Fashion, EMC Instytut Medyczny, Grupa Iglotex i Clar System.

Penta skupia się na rozwijaniu dwóch dywizji biznesowych— inwestycji typu buy-out, które stanowią 82 proc. aktywów netto, oraz inwestycji w nieruchomości komercyjne. Działalność w segmencie nieruchomości Penta rozpoczęła w 2005 r. i obecnie realizuje projekty w Czechach i na Słowacji. Fundusz planuje także rozwijać portfolio nieruchomości w Polsce.

W tym roku Penta wprowadziła zmiany do dotychczasowej strategii inwestycyjnej. Opierając się na prognozach dla gospodarki, przewidujących brak znaczącego wzrostu na rynkach europejskich przy jednoczesnym wzroście ryzyka inflacyjnego, grupa postanowiła skoncentrować się na zwiększaniu efektywności spółek portfelowych, ich przewag konkurencyjnych oraz udziału rynkowego. Realizacja takiej strategii wymaga szczególnej koncentracji na aktywnym zarządzaniu i współpracy z kadrą zarządczą.

Fundusz zamierza także skupić się na spółkach, które mają potencjał umożliwiający osiągnięcie 30 mln EUR EBITDA. Dotyczy to zarówno obecnego portfela, jak i nowych inwestycji. Penta zakłada również wydłużenie horyzontu inwestycyjnego do 7-10 lat, co umożliwi realizację strategii przyjętej dla spółek portfelowych.

Grupa oczekuje, że wartość jej aktywów netto wzrośnie w kolejnych 5 latach ze względu na rozwój najważniejszych spółek portfelowych (np. sieci aptecznej Dr. Max, zakładów bukmacherskich Fortuna, Grupy EM&F czy sieci szpitali).

ADAM JARMICKI
investment manager w Penta Investments