Straty hutnictwa wyniosą 1,7 mld zł

Maria Trepińska
18-03-2002, 00:00

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa prognozowała, że strata branży za 2001 r. sięgnie 1,3 mld zł. Już wiadomo, że będzie ona wyższa co najmniej o 400 mln zł. To efekty zaniechań restrukturyzacji sektora.

Na początku roku Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa prognozowała, że strata sektora za 2001 r. będzie wynosić około 1,3 mld zł. Wiele wskazuje na to, że będzie ona zdecydowanie wyższa.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do HIPH, wyniki hutnictwa są zdecydowanie gorsze od tych, które do tej pory oficjalnie podawano. Eksperci uważają, że strata branży przekroczy co najmniej 1,7 mld zł.

— Wyższe straty hutnictwa wynikają z tego, że w 2001 r. nastąpił drastyczny spadek produkcji stali. Sięgnął aż 1,8 mln ton — wyjaśnia Karol Lipowczan, wiceprezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Na ostateczne wyniki branży trzeba jeszcze poczekać, ale już pojawiły się informacje, że straty mogą przekroczyć nawet 2 mld zł wobec 1700 mln zł w 2001 r. To efekt zaniechań restrukturyzacji.

Według Romualda Talarka, prezesa HIPH, fatalna sytuacja w hutnictwie jest także wynikiem spowolnienia tempa rozwoju gospodarczego oraz coraz mniejszej konkurencyjności krajowych wyrobów hutniczych. Z danych izby wynika, że w 2001 r. produkcja surówki żelaza wyniosła 5,4 mln ton, i była aż o 16,2 proc. niższa w 2000 r. Natomiast stali surowej wyprodukowano 8,8 mln ton, o 16 proc. mniej niż przed rokiem. Podobnie wyrobów walcowanych wytworzono o 14,7 proc. mniej — ponad 6,3 mln ton. Z kolei produkcja półwyrobów wyniosła 5,9 mln ton, czyli o 15,5 proc. mniej niż w 2000 r. Spadła też produkcja rur o 9,2 proc., do 0,4 mln ton.

Wyniki branży pokazują, że sytuacja hut jest katastrofalna i wymaga zdecydowanych działań rządu. Każdy dzień powiększa straty spółek Skarbu Państwa. 1 marca 2002 r. Rada Ministrów przyjęła aktualizację programu restrukturyzacji, zakładającą m.in. powołanie holdingu Polskie Huty Stali, w którego skład mają wejść huty: Katowice, Sendzimira, Cedler, Florian. Tylko szybkie działania mogą uratować sektor od bankructwa. Dodatkowo sytuację może skomplikować decyzja USA o ochronie amerykańskiego rynku przed importowaną stalą, która zapoczątkowała wojnę handlową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Straty hutnictwa wyniosą 1,7 mld zł