Strauss-Kahn: nie jesteśmy przygotowani do kryzysu

opublikowano: 10-09-2018, 11:32

Świat jest obecnie gorzej przygotowany do radzenia sobie z dużym kryzysem finansowym niż dekadę temu, uważa Dominique Strauss-Kahn, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Strauss-Kahn przyznał, że w reakcji na kryzys 2008 roku doszło do pewnych korzystnych zmian, np. w obszarze wymaganych od banków wskaźników kapitałowych.

Dominique Strauss-Kahn
Zobacz więcej

Dominique Strauss-Kahn Bloomberg

- Ale to nie wystarczy. Wyobraźmy sobie, że Deutsche Bank nagle zaczyna mieć problem. Osiem procent kapitału do jego dyspozycji nie wystarczy do jego pokonania. Prawda jest taka, że jesteśmy mniej przygotowani obecnie. Regulacje są niedostateczne – powiedział były szef MFW w wywiadzie dla agencji AFP.

Zwrócił uwagę, że po 2012-2013 roku przestano rozmawiać o potrzebie regulacji gospodarki, na przykład  wielkości banków, czy działalności agencji ratingowych.

- Cofnęliśmy się i dlatego jestem pesymistą jeśli chodzi o przygotowanie. Nie zastanawiamy się nad globalizacją i to nie przyniesie pozytywnych rezultatów – powiedział Strauss-Kahn.

Zwrócił uwagę, że zaprzestano koordynacji polityk i nikt o to nie dba.

- Mechanizm, który stworzono w G20, pomocny z racji udziału gospodarek wschodzących, rozpadł się – podkreślił.

Strauss-Kahn jest przekonany, że populizm rozwijający się w różnych miejscach świata ma źródło w kryzysie i sposobie jego pokonania, faworyzującym wzrost nierówności. 

- Ilościowe luzowanie było korzystne i oczekiwane. Ale to rodzaj polityki, który głównie prowadzi do ratowania systemu finansowego i dlatego służy najbogatszym ludziom na planecie – powiedział były szef MFW.

Strauss-Kahn odszedł z MFW w 2011 roku po tym jak został w USA oskarżony o próbę gwałtu. Oskarżenie wycofano po zawarciu ugody wysokości ponad 1,5 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu