Straw: sankcje wobec Iranu mogą zostać rozważone

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-01-2006, 10:22

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jack Straw powiedział w piątek, że Rada Bezpieczeństwa ONZ może rozważyć nałożenie sankcji na Iran, jeśli ten nie zastosuje się do zaleceń w związku ze swym programem nuklearnym, lecz wcześniej może rozpatrzyć inne środki oddziaływania na ten kraj.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jack Straw powiedział w piątek, że Rada Bezpieczeństwa ONZ może rozważyć nałożenie sankcji na Iran, jeśli ten nie zastosuje się do zaleceń w związku ze swym programem nuklearnym, lecz wcześniej może rozpatrzyć inne środki oddziaływania na ten kraj.

    Szef brytyjskiej dyplomacji udzielił wypowiedzi radiu BBC w dzień po tym, jak Londyn, Berlin i Paryż zaapelowały o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia  ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji  Energii Atomowej (MAEA) w celu przedyskutowania sprawy Iranu.

    Unijna trójka oceniła na czwartkowym spotkaniu w Berlinie, że rozmowy z Iranem znalazły się w ślepym zaułku, i uzgodniła, że sprawę należy przekazać Radzie Bezpieczeństwa ONZ w celu ewentualnego zastosowania sankcji wobec Teheranu za jego program nuklearny.

    Zapytany o możliwość operacji militarnej wobec Iranu minister Straw powiedział, że "nikt nie mówi o inwazji na Iran czy podejmowaniu akcji militarnej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane