Strażnik w Instagramie

Facebook ma kilka pożarów do ugaszenia, więc nie zwleka z porządkami. Powierzył popularną aplikację zaufanemu człowiekowi

Nowym szefem należącej do Facebooka aplikacji Instagram będzie Adam Mosseri. To ważna informacja dla ponad miliarda użytkowników na świecie, którzy każdego miesiąca logują się w serwisie, żeby poprzeglądać zdjęcia najbliższych znajomych i zerknąć za kulisy życia gwiazd. Nowego szefa przedstawili w komunikacie Mike Krieger i Kevin Systrom, współzałożyciele aplikacji. Na dołączonym do komunikatu zdjęciu siedzą uśmiechnięci razem z Mosserim na kanapie. Gdyby nie otoczka, o której wiedzą wszyscy, można byłoby pomyśleć, że to zwykłe przekazanie władzy.

Adam Mosseri (w środku) przejmuje aplikację, która według
szacunków Bloomberg Intelligence wyceniania jest na 100 mld USD. Internetową
potęgę zbudowali Mike Krieger (z lewej) i Kevin Systrom (z prawej). Adam
Mosseri najpierw musi zrekrutować nowe kierownictwo wyższego szczebla.
Zobacz więcej

BIZNES WART MILIARDY:

Adam Mosseri (w środku) przejmuje aplikację, która według szacunków Bloomberg Intelligence wyceniania jest na 100 mld USD. Internetową potęgę zbudowali Mike Krieger (z lewej) i Kevin Systrom (z prawej). Adam Mosseri najpierw musi zrekrutować nowe kierownictwo wyższego szczebla. Fot. YouTube

Zobacz także

„Jesteśmy podekscytowani przyszłością Instagrama w najbliższych latach, gdy przechodzimy od bycia liderami na Instagramie do bycia tylko dwoma użytkownikami z miliarda” — napisali Mike i Kevin.

Adam Mosseri jest weteranem Facebooka, bo zaczął pracę w portalu społecznościowym przed ponad dekadą. Przeszedł drogę od projektanta produktów do kierowania zespołem odpowiedzialnym za News Feed, czyli centralną i kluczową częścią portalu, w której wyświetlają się posty znajomych i polubionych przez użytkowników stron. Od maja był w Instagramie szefem produktu.

Informacja o przejęciu przez Adama Mosseriego sterów nad całą aplikacją nie jest więc zaskoczeniem. Serwis Recode dodaje, że jednym z ważniejszych czynników decydujących o wyborze były też zapewne jego bliskie relacje z Markiem Zuckerbergiem, współzałożycielem Facebooka, ale także prezesem całego koncernu i jednym z najbogatszych ludzi świata. Szef szefów ma więc teraz „swojego człowieka” w popularnej aplikacji.

Informacja o odejściu twórców aplikacji pojawiła się w zeszłym tygodniu. Kevin Systrom i Mike Krieger założyli aplikację w 2010 r., a dwa lata później sprzedali ją Facebookowi za 1 mld USD w gotówce i akcjach. Pozostali jednak głównodowodzącymi i przez sześć lat rozwijali serwis jako niezależny produkt w obrębie koncernu. Instagram się rozrastał, przyciągał kolejne miliony użytkowników i stał się bardzo cennym aktywem w kolekcji Facebooka.

Amerykańskie media donoszą, że Kevin Systrom wziął w tym miesiącu urlop ojcowski i miał czas na przemyślenia dotyczące tego, w jaki sposób Facebook zaczął narzucać swoją wolę aplikacji, która pierwotnie służyła praktycznie tylko do dzielenia się zdjęciami. O napięciach pomiędzy twórcami Instagrama i Markiem Zuckerbergiem mówiło się od dawna.

„Instagram prawdopodobnie będzie bardziej zintegrowany za kulisami, dzieląc się z niektórymi zespołami i celami produktowymi z Facebookiem. Nie będzie już nikogo, kto ma władzę na poziomie założycieli, by kwestionować pomysły Marka Zuckerberga z dyskretną wizją przyszłości aplikacji i jej marki” — napisała agencja Bloomberg, powołując się na swoich informatorów.

Facebook znowu zresztą przeżywa turbulencje. Twórcy Instagrama podziękowali i poinformowali nagle świat, że rezygnują, a pod koniec tygodnia portal musiał przyznać, że miał lukę w funkcji „Wyświetl jako”, dzięki której hakerzy mogli dostać się do ponad 50 mln kont użytkowników. Na liście znalazły się też konta Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjnej Facebooka, a nawet Marka Zuckerberga. © ⓅStrażnik w

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy