Strefa dostanie 50 mln zł na VW

opublikowano: 13-10-2014, 00:00

Skarb państwa dokapitalizuje spółkę, która buduje infrastrukturę we Wrzesińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej.

VW wyda we Wrześni na nową fabrykę 3,3 mld zł, ale w związku z największą od lat inwestycją zagraniczną w Polsce do kieszeni musi sięgnąć także Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) Invest-Park. Częściowo do kieszeni nas wszystkich.

3,3 mld zł, które VW zainwestuje we Wrześni, to 20 proc. dotychczasowych nakładów 170 przedsiębiorców w wałbrzyskiej strefie kierowanej przez Barbarę Kaśnikowską.
Zobacz więcej

JEST MOC:

3,3 mld zł, które VW zainwestuje we Wrześni, to 20 proc. dotychczasowych nakładów 170 przedsiębiorców w wałbrzyskiej strefie kierowanej przez Barbarę Kaśnikowską. ARC

— Podpisaliśmy ze skarbem państwa umowę na dokapitalizowanie kwotą 50 mln zł. Te pieniądze przeznaczmy na pokrycie części kosztów budowy infrastruktury we Wrzesińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej (WSAG) — mówi Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE.

Całkowite koszty budowy infrastruktury to około 167 mln zł. Wałbrzyska strefa chce je zdobyć m.in. ze sprzedaży 100 ha działek dla inwestorów. Cała WSAG to 320 ha, z których VW zajmie 220 ha. Inwestycje strefy potrwają do 2016 r. Pierwsza to budowa drogi przechodzącej przez WSAG z parkingiem. Do końca listopada ma być gotowy projekt, a w przyszłym roku ruszy budowa. Inne inwestycje to m.in. drogi dojazdowe, zbiornik retencyjny czy budynek magazynowo-biurowy. Skarb państwa ma dziś 78,12 proc. udziałów w WSSE, której całkowity kapitał zakładowy wynosi 224,7 mln zł. Inni udziałowcy to gminy, banki i województwa.

— Dokapitalizowanie nastąpi w czterech transzach, pierwsza jeszcze w październiku — zapowiada Barbara Kaśnikowska.

Również sam VW otrzyma dotację z budżetu państwa. W czerwcu spółka podpisała umowę na 62,5 mln zł grantu, który ma dostać w latach 2015-16. Do końca 2018 r. spółka zobowiązała się zainwestować 3,3 mld zł i zatrudnić 2,3 tys. osób. Dzięki inwestycji VW powstanie nawet 10 tys. etatów w branży motoryzacyjnej. We Wrześni zainwestuje kilkunastu poddostawców. W ubiegłym miesiącu VW zorganizował konferencję, której celem jest wyłonienie lokalnych firm zainteresowanych współpracą. Przyjechało 180 firm. Dziś 40 proc. obrotu za części w gotowym samochodzie produkowanym przez Volkswagen Poznań pochodzi z Polski. Spółka współpracuje na stałe z 72 polskimi dostawcami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Strefa dostanie 50 mln zł na VW