Strefa z Kamiennej Góry liczy na S3

opublikowano: 19-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Decyzji będzie mniej niż w rekordowym 2021 r., m.in. przez pogorszenie przepisów dla dużych firm, ale więcej, niż zakładał zarząd.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Jakie firmy inwestują w kamiennogórskiej strefie
  • Ilu inwestorów skorzysta ze zwolnień podatkowych

Niewiele specjalnych stref ekonomicznych może się pochwalić lepszymi wynikami niż w ubiegłym rekordowym roku. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości również ma mniej pracy.

– Zainteresowanie inwestycjami jest, ale nie tak duże jak w 2021 r. Założyliśmy wydanie w tym roku 10 decyzji o wsparciu. Jeżeli dotychczasowe zainteresowanie utrzyma się w czwartym kwartale, możemy spodziewać się do końca roku około 15 decyzji. Aktualnie jesteśmy w trakcie negocjacji dwóch kolejnych – mówi Tadeusz Rycharski, prezes KSSEMP.

Mniej niż jedna dziesiąta
Mniej niż jedna dziesiąta
Firmy, które dostaną zwolnienia podatkowe w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości kierowanej przez Tadeusza Rycharskiego, obiecują niecałe 100 mln zł nakładów. W ubiegłym roku inwestorzy zadeklarowali 1,3 mld zł. Prezes tłumaczy to m.in. zmianą przepisów, które nie pozwalają wspierać reinwestycji dużych przedsiębiorców.

Dziś spółka ma na koncie siedmiu inwestorów, którzy obiecują prawie 93,5 mln zł nakładów i stworzenie 79 etatów. Miejsc pracy jest niewiele, ale to dlatego, że aż sześć firm rozbudowuje istniejące zakłady. Wyjątkiem jest niemiecka spółka Bürkle z Niemiec, która w Lwówku Śląskim postawi za 24 mln zł zakład betonowych wyrobów do celów budowlanych i zatrudni 60 osób. Pozostałe firmy mają polski kapitał. Największą inwestycję planuje JMJ, która w Nowych Skalmierzycach wyda prawie 25,5 mln zł na rozbudowę zakładu części do pojazdów silnikowych. 16 mln zł inwestuje Logistics Park Bolesławiec (pierwszą decyzję o wsparciu firma dostała w zeszłym roku), a 11,6 mln zł Grupa Burkietowicz (producent wyrobów stolarskich dla budownictwa działający w gminie Odolanów). Po kilka milionów złotych wydadzą: Albud, producent wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa, Anpi-Tech, producent konstrukcji metalowych oraz zajmujący się obróbką metali Sacher.

W ubiegłym roku strefa wydała 25 decyzji, w których firmy obiecały 1,3 mld zł nakładów i stworzenie 446 miejsc pracy.

– W tym roku nastąpiła istotna zmiana mapy intensywności pomocy publicznej – nie możemy wydawać decyzji na reinwestycje dużym przedsiębiorstwom. Fakt ten z pewnością będzie miał wpływ na wielkość deklarowanych nakładów – uważa Tadeusz Rycharski.

Jest jednak i pozytywna zmiana.

– Cały region żyje budową drogi ekspresowej S3. Inwestycja zbliża się do finalizacji, a oddanie odcinka od Kamiennej Góry do granicy z Republiką Czeską planowane jest w pierwszej połowie 2023 r. Ten projekt jest ogromną szansą dla rozwoju regionu i KSSEMP – mówi prezes strefy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane